WTA Katowice: Waleczna Magda Linette nie sprostała Klarze Koukalovej

Klara Koukalova pokonała Magdę Linette w meczu I rundy turnieju BNP Paribas Katowice Open rozgrywanego w katowickim Spodku. Wcześniej do II rundy awansowała Agnieszka Radwańska.

Dominika Pawlik

Magda Linette rzutem na taśmę zakwalifikowała się do turnieju głównego drugiej edycji katowickiej imprezy. W I rundzie trafiła na Klara Koukalova, która jest rozstawiona z numerem 5. Czeszka przed rokiem w Spodku przegrała w drugim meczu, a w tym sezonie zanotowała zwycięstwo we Florianapolis oraz finały w Hobart oraz Rio de Janeiro.

Słaby początek spotkania zanotowała Linette, widać było, że jest bardzo spięta, popełniała proste błędy, nie obserwując, co się dzieje po drugiej stronie siatki. Koukalová ryzykowała na returnie i przede wszystkim była cierpliwsza w wymianach, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 4:0. Poznanianka powoli wdrażała swój tenis, ręka już jej nie drżała i lepiej serwowała. Otworzyła swoje konto w meczu po błędzie rywalki. Od stanu 1:5 trzy kolejne gemy padły łupem Linette, która obroniła łącznie siedem piłek setowych, nie bojąc się w trudnych momentach mocniej uderzyć. Ostatecznie czeska tenisistka pozbierała się i ostatniej przewagi breaka już nie oddała, zakończyła seta potężnym forhendem po krosie.
Drugą odsłonę Koukalová rozpoczęła od przełamania, ale poznanianka błyskawicznie odrobiła straty. W następnym gemie popisała się czterema asami serwisowymi, przedzielonymi podwójnym błędem serwisowym. Linette uskrzydlona obrotem spraw, była bliska uzyskania kolejnego przełamania, po długim gemie okraszonym wymianami i efektownymi bekhendami Polki, ostatecznie Czeszka wybroniła się. Notowana w drugiej setce tenisistka, jakby poczuła, że uciekła jej szansa, na sucho oddała podanie. Od tej pory gemy padały łupem serwujących. W dziewiątym gemie Linette odparła dwa meczbole, przechodząc do ofensywy, ale przy trzeciej szansie wyrzuciła piłkę poza kort.

W trwającym jedną godzinę i 40 minut spotkaniu, mająca momenty świetnego tenisa na przełomie I i II seta, Magda Linette obroniła pięć z 16 break pointów, ale sama przełamała Klarę Koukalovą tylko dwa razy. Polka zaserwowała cztery asy, wszystkie w jednym gemie. Czeszka, która nie miała ani jednego asa, zdobyła łącznie o 15 punktów więcej (83-68).

Poznanianka miała wystąpić w grze podwójnej, jednak jej partnerka Tamira Paszek doznała kontuzji w eliminacjach i para musiała się wycofać.

BNP Paribas Katowice Open, Katowice (Polska)