WTA Oeiras: Zwycięski powrót Lucie Safarovej do Portugalii, awans Szwiedowej

Lucie Safarova pokonała Magdalenę Rybarikovą i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Oeiras.

Lucie Safarova z portugalskiej imprezy przed laty wywiozła bardzo miłe wspomnienia. W 2005 roku właśnie w Oeiras zdobyła swój pierwszy tytuł w głównym cyklu. Była wtedy klasyfikowana na 155. miejscu w rankingu i w drodze po główne trofeum wygrała siedem meczów (zaczynała od kwalifikacji), z czego cztery nad tenisistkami z Top 100 rankingu. W finale pokonała ówczesną 40. rakietę globu Na Li. Dwa lata później dotarła tutaj do półfinał, a w sezonie 2008 odpadła w I rundzie, przegrywając z Kirsten Flipkens. Po sześciu latach Czeszka wróciła do Oeiras i na otwarcie wygrała 4:6, 6:0, 6:0 z Magdaleną Rybarikovą. Był to czwarty trzysetowy mecz obu tenisistek (bilans 2-2).

W I secie Šafářová (WTA 26) nie wykorzystała prowadzenia 3:1, ale w dwóch kolejnych partiach zdobyła 12 gemów z rzędu. W trwającym jedną godzinę i 40 minut spotkaniu Rybáriková (WTA 39) zaserwowała sześć asów, ale była w stanie wykorzystać tylko trzy z 10 break pointów. Czeszka przełamała Słowaczkę osiem razy oraz zdobyła 25 z 31 punktów przy drugim podaniu rywalki i jest już w II rundzie.

Jarosława Szwiedowa (WTA 65) pokonała 6:2, 6:4 Karin Knapp (WTA 49), wracając ze stanu 0:2 w II secie. W ciągu jednej godziny i 50 minut gry Kazaszka wykorzystała pięć z 11 break pointów i w sumie zdobyła o 13 punktów więcej (76-63). Szwiedowa, ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2010 i 2012, w głównej drabince w Oeiras gra po raz pierwszy (w 2006 i 2012 roku nie przeszła eliminacji). Knapp dwa lata temu jako kwalifikantka doszła tutaj do półfinału.

Bojana Jovanovski (WTA 40) wygrała 6:4, 4:6, 6:4 z Monicą Puig (WTA 55). W trwającym dwie godziny i 18 minut spotkaniu Serbka obroniła dziewięć z 13 break pointów, a sama pięć razy przełamała Portorykankę i w sumie zdobyła o trzy punkty więcej (103-100). W II rundzie zameldowała się również Ons Jabeur (WTA 139), która w meczu grających dzięki dzikiej karcie zawodniczek pokonała 6:3, 6:1 Marię João Koehler (WTA 213). Tunezyjka skorzystała z 11 podwójnych błędów Portugalki. Przy swoim pierwszym podaniu oraz przy drugim serwisie reprezentantki gospodarzy Jabeur zdobyła po 20 z 28 punktów.