Wimbledon: Jubileuszowa wygrana Andy'ego Murraya, niechlubny rekord Volandriego

Broniący tytułu Andy Murray pewnie awansował do II rundy Wimbledonu 2014. Seta w poniedziałek stracił Tomas Berdych, a fatalną serię porażek w Wielkim Szlemie kontynuuje Filippo Volandri.

Rafał Smoliński

Zgodnie z tradycją wimbledoński turniej zainaugurował na korcie centralnym obrońca tytułu. Rozstawiony z numerem trzecim Andy Murray czterokrotnie przełamał serwis Davida Goffina i zwyciężył ostatecznie 6:1, 6:4, 7:5. Brytyjczyk ani razu nie stracił własnego podania, dzięki czemu mógł cieszyć się z 450. zwycięstwa w głównym cyklu. Do najlepszego reprezentanta z Wysp, Tima Henmana, brakuje mu już tylko 46 wygranych pojedynków (bilans: 496-274).

Finalista Wimbledonu 2010, Tomas Berdych, przegrał pierwszego seta meczu z Victorem Hanescu, ale trzy kolejne partie dosyć pewnie padły już łupem Czecha. Reprezentant naszych południowych sąsiadów zwyciężył doświadczonego Rumuna 6:7(5), 6:1, 6:4, 6:3 i w II rundzie spotka się z Bernardem Tomiciem. Australijczyk, który w 2011 roku doszedł w Wimbledonie do ćwierćfinału, w trzech setach rozprawił się z Rosjaninem Jewgienijem Donskojem.
W pierwszym dniu zmagań nie mogło również zabraknąć niespodzianek. Taką z pewnością była porażka zeszłorocznego ćwierćfinalisty, Fernando Verdasco, z Marinko Matoseviciem. Rozstawiony z numerem 18. Hiszpan przegrał z Australijczykiem 4:6, 6:4, 4:6, 2:6. - W trzecim secie prowadziłem 4:3 i miałem dwa break pointy, ale żadnego z nich nie wykorzystałem. Potem on mnie przełamał i wygrał partię, co naprawdę mnie zabolało. W czwartej partii zagrał na pełnym luzie i wykorzystał swoje szanse. Nie byłem w stanie odwrócić losów meczu, gdyż nie zaprezentowałem dziś swojego najlepszego tenisa - powiedział po meczu Verdasco. Drugim rozstawionym, który na I rundzie pożegnał się z trawnikami przy Church Road, został Andreas Seppi. Oznaczony 25. numerem Włoch prowadził 2-1 w setach w meczu z Leonardo Mayerem, ale to Argentyńczyk zwyciężył ostatecznie 6:3, 2:6, 4:6, 7:6(5), 6:4.

Oznaczony numerem 11. Grigor Dimitrow pokonał 7:6(1), 6:3, 6:2 amerykańskiego kwalifikanta Ryana Harrisona. Grający z "12" Ernests Gulbis uratował się przed porażką w tie breaku pierwszego i trzeciego seta, by zwyciężyć 7:6(7), 7:5, 7:6(10) Estończyka Jurgena Zoppa. Michaił Jużny udzielił lekcji tenisa Brytyjczykowi Jamesowi Wardowi, a Kevin Anderson dosyć pewnie ograł Aljaza Bedene.

Do annałów światowego tenisa w niechlubny sposób zapisał się Filippo Volandri. Reprezentant Włoch przegrał w poniedziałek 6:7(1), 2:6, 4:6 z Francuzem Edouardem Rogerem-Vasselinem, ponosząc tym samym 18. z rzędu porażkę w I rundzie zawodów wielkoszlemowych. Tak fatalnej passy nie zanotował wcześniej jeszcze żaden tenisista.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu mężczyzn 9,600 mln funtów
poniedziałek, 23 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Andy Murray (Wielka Brytania, 3) - David Goffin (Belgia) 6:1, 6:4, 7:5
Tomáš Berdych (Czechy, 6) - Victor Hănescu (Rumunia) 6:7(5), 6:1, 6:4, 6:3
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 11) - Ryan Harrison (USA, Q) 7:6(1), 6:3, 6:2
Ernests Gulbis (Łotwa, 12) - Jürgen Zopp (Estonia) 7:6(7), 7:5, 7:6(10)
Michaił Jużny (Rosja, 17) - James Ward (Wielka Brytania, WC) 6:2, 6:2, 6:1
Kevin Anderson (RPA, 20) - Aljaž Bedene (Słowenia, LL) 6:3, 7:5, 6:2
Marinko Matosević (Australia) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 18) 6:4, 4:6, 6:4, 6:2
Leonardo Mayer (Argentyna) - Andreas Seppi (Włochy, 25) 6:3, 2:6, 4:6, 7:6(5), 6:4
Gilles Simon (Francja) - Konstantin Krawczuk (Rosja, Q) 6:2, 7:6(4), 7:5
Jimmy Wang (Tajwan, Q) - Alejandro González (Kolumbia) 6:3, 6:3, 6:2
Serhij Stachowski (Ukraina) - Carlos Berlocq (Ukraina) 6:3, 6:3, 6:3
Jérémy Chardy (Francja) - Daniel Cox (Wielka Brytania, WC) 6:2, 7:6(3), 6:7(6), 6:3
Bernard Tomic (Australia) - Jewgienij Donskoj (Rosja) 6:4, 6:3, 6:2
Blaž Rola (Słowenia) - Pablo Andújar (Hiszpania) 6:3, 6:1, 6:4
Édouard Roger-Vasselin (Francja) - Filippo Volandri (Włochy) 7:6(1), 6:2, 6:4
Marcos Baghdatis (Cypr, WC) - Dustin Brown (Niemcy) 6:4, 7:5, 2:6, 7:6(4)