WTA Pekin: Serena Williams uniknęła katastrofy, Ivanović nie dała szans Bencić

Serena Williams przegrywała z Silvią Soler-Espinosą 0:5, ale pokonała Hiszpankę w dwóch setach i jest w II rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie.

W ubiegłym tygodniu w Wuhan Williams mierzyła się z Alize Cornet i skreczowała pod koniec I seta z powodu choroby wirusowej. China Open to ostatni start Amerykanki w sezonie regularnym, później zagra jeszcze tylko w Mistrzostwach WTA. W I rundzie pekińskiej imprezy, której jest mistrzynią z 2004 i 2013 roku, liderka rankingu przegrywała z Silvią Soler-Espinosą (WTA 70) 0:5 i 15-40, by wygrać 7:5, 6:2.

Przez pierwszych pięć gemów Williams albo grała piłki na środek kortu i była w ciągłej defensywie albo popełniała koszmarne niewymuszone błędy. W przypływie złości na własną niemoc zniszczyła nawet rakietę. Hiszpankę jednak ogarnął paraliż fizyczny i umysłowy w chwili, gdy w szóstym gemie I seta zmarnowała dwa setbole forhendowymi błędami. Pozwoliła Serenie odzyskać rezon i zmarnowała życiową szansę przynajmniej na urwanie seta gladiatorce współczesnego tenisa.

W gemie otwierającym mecz Williams obroniła break pointa wygrywającym serwisem, ale Soler-Espinosa uzyskała drugiego odwrotnym krosem forhendowym. Amerykanka podanie oddała podwójnym błędem. W trzecim gemie liderka rankingu wyrzuciła prosty bekhend i przegrywała już 0:3. Przy 0:4 ponownie pozwoliła sobie na stratę serwisu podwójnym błędem. W szóstym gemie Hiszpanka zmarnowała dwa setbole błędami forhendowymi, a trzecią odparła Williams genialnym krosem bekhendowym. Stratę jednego przełamania Amerykanka odrobiła forhendem wymuszającym błąd.

W siódmym gemie liderka rankingu krosem bekhendowym obroniła kolejnego setbola. Return bekhendowy po linii przyniósł jej dwa break pointy na 3:5. Pierwszego Soler-Espinosa obroniła wygrywającym serwisem, ale przy drugim wyrzuciła forhend. Potężnym forhendem wymuszającym błąd Williams z 0:5 wyrównała na 5:5. W 12. gemie Hiszpanka od 30-0 straciła cztery punkty, na koniec seta pakując bekhend w siatkę.

W czwartym gemie II seta Soler-Espinosa oddała podanie pakując bekhend w siatkę. W ósmym gemie Williams popisała się genialnym minięciem bekhendowym po linii oraz wspaniałym returnem. Do tego Hiszpanka popełniła podwójny błąd i Amerykanka miała trzy piłki meczowe. Pierwszą liderka rankingu zmarnowała nie trafiając w kort bekhendu, a przy drugiej wyrzuciła return. Spotkanie dobiegło końca, gdy forhend Soler-Espinosy zatrzymał się na taśmie.

W trwającym 73 minuty spotkaniu Williams naliczono 27 kończących uderzeń i 31 niewymuszonych błędów. Soler-Espinosie naliczono pięć piłek wygranych bezpośrednio i 14 błędów własnych. Amerykanka popełniła pięć podwójnych błędów, ale też zaserwowała dziewięć asów. Bardzo słabym punktem obu tenisistek był drugi serwis. Liderka rankingu zdobyła przy nim sześć z 20 punktów, a Hiszpanka dziewięć z 26. Serena mogła za to polegać na swoim pierwszym podaniu, przy którym straciła tylko sześć punktów. Kolejną rywalką Williams będzie Cwetana Pironkowa (WTA 51), która wykorzystała sześć z siedmiu break pointów i pokonała 6:4, 6:1 Marię Kirilenko (WTA 134). W dwóch wcześniejszych spotkaniach Bułgarka urwała Amerykance po secie.

Pewnie do II rundy awansowała Ana Ivanović (WTA 9), która pokonała 6:2, 6:1 Belindę Bencić (WTA 34). 17-letnia Szwajcarka była rewelacją US Open (ćwierćfinał), ale w Tokio i Pekinie wygrała łącznie jeden mecz. W starciu z Serbką miała niewiele do powiedzenia. W I secie nastolatka podjęła walkę i jej gra była lepsza niż wskazuje wynik (trzy przegrane gemy po grze na przewagi), ale w II partii popełniała coraz więcej prostych błędów i jej wiara w zwycięstwo szybko zgasła. Walcząca o prawo gry w Mistrzostwach WTA Ivanović w Pekinie gra po raz szósty. Nigdy nie udało się jej tutaj dojść dalej niż do ćwierćfinału.

W trzecim gemie I seta Ivanović obroniła break pointa wygrywającym serwisem, a w czwartym zaliczyła przełamanie minięciem forhendowym. Podwójnym błędem Bencić dała rywalce piłkę setową w ósmym gemie, ale Serbka zmarnowała ją pakując bekhend w siatkę. Efektowny return dał byłej liderce rankingu drugiego setbola, a I partia dobiegła końca, gdy Szwajcarka przestrzeliła bekhend.

W drugim gemie II seta Bencić przy 0-40 odparła pierwszego break pointa krosem forhendowym, a trzeciego wspaniałym bekhendem po linii (drugiego zmarnowała Ivanović wyrzucając return). Szwajcarka popełniła podwójny błąd, a czwartą szansę na przełamanie Serbka już wykorzystała. W trzecim gemie była liderka rankingu zniwelowała dwa break pointy, z czego jednego asem, a w czwartym returnem forhendowym odebrała rywalce podanie. W szóstym gemie Ivanović zmarnowała pierwszego meczbola podwójnym błędem, ale przy drugim Bencić wyrzuciła bekhend.

W ciągu 72 minut Ivanović posłała pięć asów i zrobiła pięć podwójnych błędów. Po stronie Bencić w rubryce z tymi statystykami pojawiły się cyfry, odpowiednio zero i osiem. Szwajcarka zdobyła tylko 10 z 28 punktów przy swoim drugim podaniu. Serbka obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie rywalki. Była liderka rankingu mecz zakończyła z dorobkiem 24 kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Bencić naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 16 błędów własnych.

Lucie Safarova (WTA 15) wróciła ze stanu 2:5, po drodze odpierając piłkę setową, i wygrała 7:6(3), 6:3 z Camilą Giorgi (WTA 42). Obie zawodniczki popełniły po 11 podwójnych błędów. Czeszka zdobyła łącznie o dwa punkty więcej (88-86). Kolejną jej rywalką będzie Mona Barthel (WTA 54), która wygrała 4:6, 6:1, 6:4 z Bethanie Mattek-Sands (WTA 213). Dla Amerykanki był to pierwszy występ w głównej drabince od marca (w ubiegłym tygodniu w Wuhan nie przeszła eliminacji). Była 30. rakieta globu przechodziła rehabilitację po operacji lewego biodra.

Mona Barthel (Niemcy, Q) - Bethanie Mattek-Sands (USA, Q) 4:6, 6:1, 6:4

wolne losy: Petra Kvitová (Czechy, 3); Karolina Woźniacka (Dania, 6); Eugenie Bouchard (Kanada, 8), Elina Switolina (Ukraina)

WTA Pekin: Alize Cornet powrót do Top 20 okrasiła pokonaniem Jeleny Janković

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)