WTA Osaka: Rządy Samanthy Stosur trwają, trzeci triumf Australijki w imprezie

Samantha Stosur po raz trzeci wygrała turniej WTA International na kortach twardych w Osace. W finale Australijka pokonała Zarinę Dijas.

Samantha Stosur (WTA 18) w Osace zagrała po raz szósty i do tej pory przegrała tutaj tylko trzy spotkania (bilans 24-3). W 2009 roku wywalczyła swój pierwszy tytuł po zwycięstwie nad Francescą Schiavone. W ubiegłym sezonie triumfowała w tej japońskiej imprezie po raz drugi, tym razem pokonując Eugenie Bouchard. Do finału doszła również w 2011 roku i wówczas uległa Marion Bartoli. Pozostałe porażki w Osace poniosła z Kimiko Date-Krumm (ćwierćfinał 2010) i Kai-Chen Chang (półfinał 2012). W niedzielę po raz trzeci została mistrzynią tego turnieju. W finale wygrała 7:6(7), 6:3 z Zariną Dijas (WTA 37).
W I secie reprezentantka Kazachstanu nie wykorzystała prowadzenia 5:3 oraz dwóch piłek setowych w tie breaku. To był drugi kolejny mecz, w którym Stosur odparła dwa setbole w tie breaku I partii (w półfinale z Eliną Switoliną). W II secie meczu z Dijas, Australijka zaliczyła dwa przełamania i odniosła zwycięstwo po jednej godzinie i 40 minutach gry. W całym spotkaniu 30-latka z Gold Coast obroniła trzy z czterech break pointów, a sama trzy razy odebrała podanie rywalce. Przy swoim pierwszym serwisie zdobyła 30 z 43 punktów, a przy drugim podaniu Kazaszki 16 z 22. Stosur zdobyła szósty tytuł w karierze (bilans wszystkich singlowych finałów 6-14). Największy triumf święciła w 2011 roku w US Open po zwycięstwie nad Sereną Williams. Pozostałe tytuły zdobyła w Osace w 2009 i 2013 oraz w Charleston w 2010 i Carlsbadzie w 2011 roku. Australijka do finału japońskiej imprezy raz doszła również w deblu (w ubiegłym sezonie wspólnie z Shuai Zhang). Dla Dijas, która w sierpniu zadebiutowała w Top 50 rankingu, był to pierwszy finał w głównym cyklu. Wcześniej nigdy nie doszła do półfinału.

Triumfatorkami gry podwójnej zostały Shuko Aoyama i Renata Voracova, które w finale pokonały 6:1, 6:2 Larę Arruabarrenę i Tatjanę Marię. Dla Czeszki to dziewiąty deblowy tytuł, pierwszy od 2012 roku, gdy wspólnie z Barborą Zahlavovą-Strycovą zwyciężyła w Palermo. Japonka wywalczyła piąte trofeum w głównym cyklu.

Japan Women's Open Tennis, Osaka (Japonia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 12 października

finał gry pojedynczej:

Samantha Stosur (Australia, 1) - Zarina Dijas (Kazachstan, 5) 7:6(7), 6:3

finał gry podwójnej:

Shuko Aoyama (Japonia) / Renata Voráčová (Czechy) - Lara Arruabarrena (Hiszpania) / Tatjana Maria (Niemcy) 6:1, 6:2

WTA Moskwa: Pierwszy krok Pauli Kani w kierunku głównej drabinki