ATP Barcelona: Trylogia Nadala i Almagro. Cilić, Kyrgios oraz Tsonga poza turniejem

Rafael Nadal i Nicolas Almagro trzeci rok z rzędu zagrali ze sobą w turnieju ATP w Barcelonie, tym razem w II rundzie, i wygrał bardziej znany z Hiszpanów. Odpadli Marin Cilić i Jo-Wilfried Tsonga.

Marcin Motyka
W 2013 roku Rafael Nadal zdobył ósmy i jak dotychczas ostatni tytuł w turnieju ATP w Barcelonie. Przed rokiem w drodze po dziewiąte trofeum zatrzymał go Nicolás Almagro. W tym sezonie drogi tych tenisistów ponownie się skrzyżowały i Rafa mógł wziąć rewanż za zeszłoroczną porażkę, która zakończyła jego imponującą serię. 28-letni Hiszpan zwyciężył 6:3, 6:1, zdobywając dziewięć z ostatnich dziesięciu gemów środowego pojedynku, i tym samym podwyższył bilans bezpośrednich konfrontacji ze swoim rodakiem na 12-1.
Nadal w ciągu niespełna 100 minut gry zaserwował trzy asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał sześć z dziesięciu break pointów, posłał 19 zagrań kończących i popełnił 22 niewymuszone błędy - Jak na pierwszy mecz turnieju, mogę powiedzieć, że zagrałem dobrze. Almagro to bardzo niebezpieczny rywal. Zwłaszcza w początkowej fazie meczu wygrywał wiele punktów serwisem - powiedział tenisista z Majorki, który po zakończeniu meczu spotkał się z gwiazdą klubu FC Barcelona, Neymarem. Najlepszy hiszpański tenisista w II rundzie zmierzy się z Fabio Fogninim, któremu uległ w tym roku na mączce w Rio de Janeiro. Rozstawiony z numerem 13. Włoch przegrywał ze stratą seta i przełamania z 17-letnim Andriejem Rublowem, ale odwrócił losy pojedynku, wygrywając 3:6, 6:4, 6:1.

Nie zawiodła również druga rakieta Hiszpanii, David Ferrer. Walencjanin szósty raz w karierze mierzył się z Albertem Montanesem i szósty raz wygrał bez straty seta. Kolejnym rywalem oznaczonego "trójką" Ferrera będzie Elias Ymer, który w starciu dwóch posiadaczy dzikiej karty obronił dwa meczbole i pokonał 2:6, 7:5, 7:6(7) Nicka Kyrgiosa. - Dochodząc do półfinału Wimbledonu, Nick zainspirował mnie i pokazał nam, młodym tenisistom, że pokonywanie największych jest możliwe. Znam go dobrze, bo często graliśmy ze sobą w czasach juniorskich - mówił Szwed, który za zwrotny moment meczu uznał... wizytę w szatni po pięciu gemach decydującej odsłony. - Przegrywałem 1:4, poszedłem wtedy do toalety i gdy wróciłem, odrobiłem przełamanie i przejąłem momentum.

Feliciano Lopez w tym roku w Dubaju sensacyjnie przegrał z Marselem İlhanem. Niewiele zabrakło, aby nie sprostał Turkowi także w Barcelonie. Ostatecznie jednak zwyciężył 6:2, 5:7, 7:6(5) po godzinie i 51 minutach zaciekłej rywalizacji. W walce o ćwierćfinał Hiszpan stanie naprzeciw innego reprezentanta gospodarzy, Pablo Andujara, który wyeliminował turniejową "11", Leonardo Mayera.

Środa w stolicy Katalonii była dniem wielu niespodzianek. Sprawcą największej okazał się Victor Estrella. 34-latek z Dominikany sensacyjnie pokonał mistrza wielkoszlemowego US Open, rozstawionego w Barcelonie z numerem czwartym, Marina Cilicia. - Warunki mi nie sprzyjały, za to na pewno były odpowiednie dla Victora. Kort był wolny, a piłki ciężkie. Nie mogę być zadowolony, bo zagrałem źle i popełniłem wiele niewymuszonych błędów - wyjaśniał Chorwat. Estrellę natomiast w 1/8 finału czeka mecz przeciw Martinowi Klizanowi, który w środę podniósł się po przegranym secie i wyeliminował Juana Monaco.

Nieoczekiwanie odpadł także inny dochodzący do formy po długiej kontuzji czołowy tenisista świata, Jo-Wilfried Tsonga. Francuz ugrał zaledwie sześć gemów w konfrontacji z pochodzącym z Barcelony Marcelem Granollersem. Hiszpan, który pokonał Tsongę pierwszy raz w trzecim spotkaniu, o ćwierćfinał powalczy ze swoim rodakiem, Tommym Robredo, mistrzem Barcelona Open Banc Sabadell z 2004 roku.

Z tenisistów rozstawionych w środę z Barcelona Open Banc Sabadell pożegnał się również Ernests Gulbis, turniejowa "ósemka". Znajdujący się w tym roku w katastrofalnej dyspozycji Łotysz czterokrotnie został przełamany przez Benoita Paire'a i przegrał 1:6, 6:2, 6:3. W III rundzie Francuz zagra z Philippem Kohlschreiberem, z którym ma bilans 2-2. Oznaczony numerem 12. Niemiec, podobnie jak przed dwoma laty, na etapie 1/16 finału zawodów w Katalonii okazał się lepszy od Andrieja Kuzniecowa.

Już w 1/8 finału dojdzie do powtórki zeszłorocznego finału zawodów rozgrywanych na kortach Real Club de Tenis Barcelona. Santiago Giraldo wyeliminował João Sousę i jego kolejnym rywalem będzie Kei Nishikori, z którym przegrał w ubiegłorocznym finale 2:6, 2:6, a łącznie grał z nim siedmiokrotnie i triumfował tylko raz.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania)