ATP Rzym: Derby Szwajcarii dla Rogera Federera. Maestro powalczy o pierwszy tytuł na Foro Italico

Roger Federer w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie wygrał w dwóch setach ze Stanem Wawrinką i awansował do finału, w którym zagra z Novakiem Djokoviciem.

Marcin Motyka
Niespełna 24 godziny po fantastycznym meczu z Rafaelem Nadalem Stan Wawrinka ponownie pojawił się na korcie centralnym kompleksu Foro Italico i nie był w stanie nawiązać do swojej genialnej dyspozycji z piątkowej nocy. W półfinałowych derbach Szwajcarii z Rogerem Federerem lozańczyk zdobył tylko sześć gemów, przegrywając ze swoim słynnym rodakiem 17. raz w 19. konfrontacji.
Początek jednak nie wskazywał, że sobotni pojedynek będzie tak łatwy dla Federera. Słynniejszy z Helwetów w premierowej fazie spotkania grał źle, popełniał wiele błędów, natomiast Wawrinka znakomicie serwował i był aktywniejszy z linii końcowej, co zaowocowało prowadzeniem 30-latka z Lozanny 3:0 po dziesięciu minutach gry. Dobra passa Stana nie trwała jednak długo. W piątym gemie oddał on serwis, popełniając cztery błędy własne. Federer wyrównał na 3:3, po czym poszedł za ciosem. W dziewiątym gemie wywalczył break pointa, przy którym popisał się cudownym forhendowym returnem po krosie. Tym samym Maestro wyszedł na prowadzenie 5:4 i po chwili zakończył premierową odsłonę.

Drugi set był już teatrem jednego aktora - Federera. Drugi najwyżej rozstawiony tenisista rzymskiego turnieju zanotował przełamanie na 2:1, następnie podwyższył na 3:1, a w piątym gemie po kosmicznych returnach wywalczył break pointy, które zamienił na przełamanie forhendowym winnerem.

Będąc w komfortowej sytuacji, Federer nieco spuścił z tonu. Ale że Wawrinkę nie było stać na nawiązanie walki przy podaniu rywala, bazylejczyk bez najmniejszych kłopotów wygrał dwa kolejne gemy serwisowe i zakończył całe spotkanie po zaledwie 54 minutach.

Dzięki temu zwycięstwu 33-letni Federer wywalczył awans do swojego 129. finału w głównym cyklu w karierze (czwartego w obecnym sezonie), w tym 41. serii ATP Masters 1000 (drugiego w 2015 roku).

W finale Internazionali BNL d'Italia Szwajcar wystąpi po raz czwarty. Trzy poprzednie kończył porażką - w 2003 roku z Felixem Mantillą oraz w 2006 i 2013 z Rafaelem Nadalem. W tegorocznym meczu o mistrzostwo Federer zmierzy się z broniącym tytułu Novakiem Djokoviciem, z którym ma bilans 20-18, w tym 4-3 na kortach ziemnych, 8-8 w turniejach rangi Masters 1000 oraz 1-1 w obecnym sezonie. Na Foro Italico ci tenisiści zagrają ze sobą po raz trzeci. Oba poprzednie spotkania wygrał Serb.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 3,288 mln euro
sobota, 16 maja

półfinał gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 8) 6:4, 6:2

ATP Rzym: 15. zwycięstwo Djokovicia nad Ferrerem, Serb krok od kolejnego mistrzostwa