ATP Londyn: Mourinho nie przyniósł szczęścia Nadalowi, Wawrinka w 49 minut odprawił Kyrgiosa

Rafael Nadal nie powtórzy na trawnikach londyńskiego Queen's Clubu triumfu z 2008 roku. We wtorek utytułowany Hiszpan musiał na oczach Jose Mourinho uznać wyższość Ołeksandra Dołgopołowa.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem piątym Rafael Nadal przyleciał do Londynu prosto ze Stuttgartu, gdzie w niedzielę cieszył się z czwartego trofeum wywalczonego na trawie. We wtorek Hiszpan zmierzył się z Ołeksandrem Dołgopołowem, a w jego boksie siedział obok wujka Toniego opiekun Chelsea Londyn, Portugalczyk Jose Mourinho. Obecność The Special One nie podziałała na utytułowanego Majorkanina mobilizująco, bowiem po dwóch godzinach i 13 minutach poniósł on porażkę.
Losy premierowej odsłony rozstrzygnęły się już na początku, bowiem Dołgopołow przełamał serwis Rafy w drugim gemie i od tego momentu nie dał się zaskoczyć przy własnym podaniu. W drugiej odsłonie obaj podawali już znakomicie, dlatego rozstrzygnięcie zapadło w tie breaku. W rozgrywce tej Hiszpan oddalił meczbola, po czym doprowadził do wyrównania stanu rywalizacji.Kiedy Nadal uzyskał na początku trzeciej partii przełamanie, wydawało się, że pewnie zmierza już po zwycięstwo. 29-latek prowadził 4:2, lecz od tego momentu przegrał cztery gemy z rzędu i to Dołgopołow triumfował ostatecznie 6:3, 6:7(6), 6:4. Ukrainiec, który w całym meczu posłał 16 asów, po raz drugi okazał się lepszy od Rafy, bowiem w marcu 2014 roku pokonał go w III rundzie turnieju w Indian Wells. W środę na jego drodze do ćwierćfinału stanie inny Hiszpan, Guillermo Garcia-Lopez.

Porażki doznał Nadal, ale pozostali rozstawieni zawodnicy we wtorek nie zawiedli. Oznaczony "jedynką" Andy Murray, triumfator londyńskiej imprezy z 2009, 2011 i 2013 roku, w dwóch setach pokonał tajwańskiego kwalifikanta, Yena-Hsuna Lu. Broniący tytułu Grigor Dimitrow powrócił we wtorek na kort, by rozegrać trzecią partię meczu z Samem Querreyem i zwyciężył 4:6, 6:3, 6:4. Swój mecz w dwóch setach wygrał zeszłoroczny finalista, Feliciano Lopez.

Najbardziej imponujące zwycięstwo odniósł we wtorek mistrz Rolanda Garrosa 2015, Stan Wawrinka. Rozstawiony z numerem drugim Szwajcar wykorzystał dwa z trzech break pointów i w 49 minut rozprawił się z Nickiem Kyrgiosem. Trzech partii do triumfu w I rundzie Aegon Championships potrzebowali natomiast Marin Cilić i Gilles Simon. Aż 37 asów posłał we wtorek Gilles Muller, który w tie breaku decydującego seta okazał się lepszy od Michaiła Jużnego. Zwycięstwo odniósł także finalista ze Stuttgartu, Viktor Troicki.

Aegon Championships, Londyn (Wielka Brytania)