Puchar Davisa: Mecz Wielka Brytania - Australia odbędzie się w Glasgow

W dniach 18-20 września odbędą się półfinały i baraże o Grupę Światową Pucharu Davisa. Mecz Wielka Brytania - Australia rozegrany zostanie w Glasgow.

W tym artykule dowiesz się o:

Wielka Brytania zmierzy się z Glasgow z Australią o finał Grupy Światowej Pucharu Davisa. Mecz odbędzie się w Emirates Arenie, gdzie w marcu Andy Murray i spółka pokonali ekipę USA. Wielka Brytania, dziewięciokrotny triumfator (po raz ostatni w 1936 roku), w półfinale zagra po raz pierwszy od 1981 roku, a Australia, która zwyciężyła w rozgrywkach 28 razy (po raz ostatni 12 lat temu), do najlepszej czwórki awansowała po raz pierwszy od 2006 roku. Belgia w Forest National w Brukseli podejmie Argentynę. Drużyna z Ameryki Południowej powalczy o czwarty finał w XXI wieku (2006, 2008 i 2011). Dla Belgii będzie to pierwszy półfinał od 1999 roku.
[ad=rectangle]
We dniach 18-20 września odbędą się również baraże o Grupę Światową. Szwajcaria, z Rogerem Federerem i Stanem Wawrinką w składzie, zmierzy się w Genewie z Holandią. Ekipa Helwetów w ubiegłym sezonie wygrała Puchar Davisa, a w marcu tego roku, bez swoich dwóch liderów, przegrała na wyjeździe z Belgią. Holandia przed rokiem spadła z Grupy Światowej, przegrywając u siebie baraż z Chorwacją.

W lipcu Rosja wróciła z 0-2 w meczu z Hiszpanią i we wrześniu o Grupę Światową zmierzy się z Włochami. Drużyna, której kapitanem jest Szamil Tarpiszczew, zaprosiła podopiecznych Corrado Barazzuttiego do Sports Palace 'Baikal-Arena' w Irkucku (Syberia). Obie reprezentacje triumfowały w Pucharze Davisa - Rosja w 2002 i 2006, a Włochy w 1976 roku.

Dwa mecze odbędą się w Ameryce Południowej. Brazylia podejmie Chorwację w Costao do Santinho Resort we Florianópolis. Na przełomie lipca i sierpnia na tym obiekcie Teliana Pereira wygrała turniej rangi WTA International. Kolumbia, która jeszcze nigdy nie grała w Grupie Światowej, zaprosiła Japonię do Club Camprestre - Santiago Giraldo w miejscowości Pereira.

Jeden mecz rozegrany zostanie w Ameryce Północnej, a konkretnie w Santo Domingo, gdzie Dominikana zmierzy się z Niemcami i będzie to dla niej pierwszy mecz z drużyną z Europy w historii jej startów w Pucharze Davisa (debiut w 1989 roku). Dominikana jeszcze nigdy nie grała w Grupie Światowej i po raz pierwszy wystąpi w barażu.

Swoje mecze będą miały również Azja Środkowa i Azja Południowa. W Taszkencie Uzbekistan po raz pierwszy w historii zmierzy się z drużyną z Ameryki Północnej, a konkretnie z USA. Dla ekipy, której kapitanem jest Petr Lebed, będzie to siódmy występ w barażu o Grupę Światową. Poprzednie podejścia do elity, w latach 1998-2001 oraz w 2009, 2012 i 2014 roku, były dla niej nieudane. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych święciła najwięcej triumfów w Pucharze Davisa (32).

Czesi, triumfatorzy rozgrywek z 1980, 2012 i 2013 roku, zmierzą się w Nowym Delhi z Indiami. W drużynie z Europy wystąpi Tomas Berdych, a być może również Radek Stepanek. Obaj mieli kluczowy wpływ na wywalczenie głównego trofeum trzy i dwa lata temu. Hindusi przegrali trzy wcześniejsze mecze z Czechami. We wrześniu dojdzie do ich pierwszej konfrontacji od 1997 roku.

Polska w Gdyni zagra ze Słowacją. Dla podopiecznych Radosława Szymanika będzie to drugi występ w barażu o Grupę Światową (porażka z Australią w 2013 roku). Słowacja, finalista Pucharu Davisa z 2005 roku, w gronie 16 najlepszych drużyn świata po raz ostatni grała dziewięć lat temu.

Mecze półfinałowe Grupy Światowej Pucharu Davisa 2015:

Wielka Brytania - Australia, Emirates Arena, Glasgow (Wielka Brytania), kort twardy w hali
Belgia - Argentyna, Forest National, Bruksela (Belgia), kort twardy w hali

Mecze barażowe o Grupę Światową Pucharu Davisa 2015:

Indie - Czechy, R.K.Khanna Tennis Stadium, Nowe Delhi (Indie), kort twardy
Szwajcaria - Holandia, Palexpo, Genewa (Szwajcaria), kort twardy w hali
Rosja - Włochy, Sports Palace 'Baikal-Arena', Irkuck (Rosja), kort twardy w hali
Uzbekistan - USA, Olympic Tennis School, Taszkent (Uzbekistan), kort ziemny
Kolumbia - Japonia, Club Camprestre - Santiago Giraldo, Pereira (Kolumbia), kort ziemny
Dominikana - Niemcy, Centro Nacional De Tenis Parque Del Este, Santo Domingo (Dominikana), kort twardy
Brazylia - Chorwacja, Costao do Santinho Resort, Florianópolis (Brazylia), kort ziemny
Polska - Słowacja, Gdynia Arena, Gdynia (Polska), kort twardy w hali

Źródło artykułu: