ATP Sankt Petersburg: Lucas Pouille rywalem Jerzego Janowicza, porażka Kokkinakisa

Lucas Pouille po tie breaku trzeciego seta pokonał Ricardasa Berankisa i o ćwierćfinał turnieju ATP w Sankt Petersburgu powalczy z Jerzym Janowiczem. Do II rundy awansował też Marcel Granollers, który pokonał Thanasiego Kokkkinakisa.

Marcin Motyka
Newspix / Dubreuil Corinne

Lucas Pouille najlepiej czuje się na nawierzchni ziemnej, ale we wtorkowe południe w Sankt Petersburgu udowodnił, że potrafi również odnaleźć się na twardym korcie w hali. Francuz po trzymającym w napięciu do ostatniej piłki pojedynku pokonał Ricardasa Berankisa, rewanżując się Litwinowi za zeszłoroczną porażkę w challengerze w Cherbourgu.

W pierwszym secie Pouille okazał się lepszy w dramatycznym tie breaku (11-9), broniąc trzech piłek setowych. Francuz zwycięstwo w premierowej odsłonie mógł sobie zapewnić wcześniej, lecz wypuścił z rąk prowadzenie 5:3 i zmarnował trzy setbole w dziesiątym gemie.

Druga odsłona przebiegała pod dyktando Berankisa. Litwin już w trzecim gemie wywalczył przełamanie, w dziewiątym uzyskał kolejnego breaka i zwyciężył 6:3.

W secie trzecim Pouille objął prowadzenie 4:3 z przełamaniem, lecz Berankis błyskawicznie wyrównał na 4:4. Ostatecznie o triumfie w tym meczu musiał rozstrzygać tie break. Litwin rozpoczął decydującą rozgrywkę od zdobycia dwóch premierowych punktów, lecz od stanu 4-2 nie wygrał ani jednej akcji i pożegnał się z turniejem.

21-letni Pouille w ciągu dwóch godzin i 42 minut gry posłał dziewięć asów, popełnił siedem podwójnych błędów serwisowych, pięciokrotnie został przełamany i wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów. W II rundzie przeciwnikiem zamieszkałego w Dubaju Francuza będzie Jerzy Janowicz.

Tylko pięć kwadransów trwała debiutancka przygoda z St. Petersburg Open Thanasiego Kokkinakisa. Australijczyk popełniał wiele błędów, miał kłopot z ustabilizowaniem swojej gry na równym poziomie i przegrał 3:6, 3:6 z Marcelem Granollersem, który o ćwierćfinał zmierzy się z Joao Sousą. Portugalczyk przegrywał 3:6 i 4:5 ze stratą przełamania z Radu Albotem, ale zwyciężył 3:6, 7:5, 6:4.

Inauguracyjnym rywalem turniejowej "czwórki", Roberto Bautisty, będzie z kolei Tejmuraz Gabaszwili. Najlepszy rosyjski tenisista nie zawiódł miejscowej publiczności i wygrał 6:2, 6:2 z białoruskim kwalifikantem, Jarosławem Szylą.

St. Petersburg Open, Sankt Petersburg (Rosja)