Finały ATP World Tour: Emocjonujący debiut, Murray i Peers lepsi od mistrzów z Melbourne

Jamie Murray i John Peers odnieśli zwycięstwo w pierwszym meczu Finałów ATP World Tour. Brytyjczyk i Australijczyk po mistrzowskim tie breaku pokonali włoską parę Simone Bolelli i Fabio Fognini 7:6(5), 3:6, 11-9.

Rafał Smoliński

Tradycyjnie w londyńskim turnieju debla nie mogło zabraknąć znakomitych zagrań, a zwycięzców wyłonił dopiero trzymający w napięciu do samego końca super tie break. Jamie Murray i John Peers lepiej weszli w mecz i już w drugim gemie mieli dwie okazje na przełamanie, ale Włosi oddalili niebezpieczeństwo.

W 10. gemie kapitalnym zagraniem z forhendu po linii popisał się Simone Bolelli, który w ten sposób obronił setbola. Włoch zawiódł jednak w najważniejszym momencie premierowej odsłony, kiedy w tie breaku popełnił podwójny błąd, a po chwili rywale pewnie zwieńczyli seta serwisem.

Drugą partię reprezentanci Italii rozpoczęli obiecująco. Najpierw Fabio Fognini zdobył punkt przy siatce, by po chwili popisać się doskonałym returnem po krosie dającym przełamanie. Włosi wyszli następnie na 4:1, lecz jeszcze przed zmianą stron podanie łatwo stracił Bolelli.

Gorąco dopingowani przez swoje partnerki życiowe Bolelli i Fognini nie zamierzali ustępować. W ósmym gemie uzyskali break pointa przy podaniu Murraya, po czym w wielkim stylu wygrali niesamowitą wymianę. Po zmianie stron ręce im nie zadrżały, dlatego drugi set padł ostatecznie ich łupem wynikiem 6:3.

W rozstrzygającym o zwycięstwie super tie breaku żadna para nie była początkowo w stanie uzyskać większej przewagi. Pierwszego meczbola uzyskali Murray i Peers, lecz Włoski obronili się serwisem. Po zmianie stron Brytyjczyk skończył dłuższą wymianę smeczem, a następnie wspólnie ze swoim partnerem dokończył dzieła.

Po prawie 100 minutach gry Murray i Peers triumfowali 7:6(5), 3:6, 11-9. W całym meczu finaliści tegorocznego Wimbledonu i US Open zdobyli o osiem piłek więcej (75-67) od mistrzów Australian Open. Brytyjsko-australijska para odniosła cenne zwycięstwo w Grupie A Finałów ATP World Tour, która została nazwana na cześć dwóch słynnych Amerykanów, Arthura Ashe'a i Stana Smitha.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 7 mln dolarów
niedziela, 15 listopada

GRA PODWÓJNA

Grupa A (Arthur Ashe, Stan Smith):

Jamie Murray (Wielka Brytania, 4) / John Peers (Australia, 4) - Simone Bolelli (Włochy, 5) / Fabio Fognini (Włochy, 5) 7:6(5), 3:6, 11-9