WTA Acapulco: Trudne mecze otwarcia Johanny Konty i Yaniny Wickmayer

Brytyjka Johanna Konta pokonała Estonkę Anett Kontaveit i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Acapulco.

PAP/EPA / EPA/DAVID CROSLING

Johanna Konta (WTA 26) rozgrywa pierwszy turniej od czasu rewelacyjnego dla niej Australian Open. Półfinał w Melbourne pozwolił jej awansować do czołowej "30" rankingu. W I rundzie turnieju w Acapulco Brytyjka zmierzyła się z Anett Kontaveit (WTA 91) i była w sporych opałach. W trzecim secie przegrywała 0:3 ze stratą dwóch przełamań, ale zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:4. W trwającym godzinę i 44 minuty spotkaniu 24-latka z Eastbourne zaserwowała cztery asy, wykorzystała sześć z 10 break pointów oraz zdobyła 21 z 29 punktów przy drugim podaniu rywalki.

- Było trudno. Jednak to był dobry mecz, [Kontaveit] grała naprawdę świetnie. Musiałam być cierpliwa, walczyć o każdy punkt i naprawdę twardo pracować, aby wykorzystywać moje okazje - powiedziała Konta, najwyżej notowana Brytyjka od czasu Jo Durie (1987 rok). - Na papierze wygląda to dosyć fajnie. Oczywiście jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu, ale muszę być bardzo skoncentrowana i starać się grać swój najlepszy tenis w każdym meczu - stwierdziła 26. rakieta świata.

Ogromne męczarnie przeżywała Yanina Wickmayer (WTA 52), której rywalką była reprezentantka gospodarzy Victoria Rodriguez (WTA 246). W pierwszym secie półfinalistka US Open 2009 nie wykorzystała prowadzenia 4:1 oraz 5-3 w tie breaku. W drugiej partii nie dała Meksykance najmniejszych szans, za to w trzeciej była w olbrzymich tarapatach. Belgijka wróciła z 2:5 i ostatecznie wygrała 6:7(5), 6:0, 7:6(2) po dwóch godzinach i 14 minutach. Rodriguez miała pięć break pointów i wszystkie wykorzystała. Wickmayer z 10 okazji na przełamanie zamieniła osiem.

Z turniejem pożegnała się Alison van Uytvanck (WTA 44), ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2015. Belgijka roztrwoniła prowadzenie 4:1 w trzecim secie i przegrała 6:4, 4:6, 4:6 z Marianą Duque (WTA 72). Kolumbijka wykorzystała sześć z 10 break pointów i zdobyła o pięć punktów więcej od rywalki (105-100). Kolejną jej rywalką będzie Naomi Osaka (WTA 114), która wygrała 6:4, 6:2 z Holenderką Kiki Bertens (WTA 106). Japonka zaserwowała sześć asów, zdobyła 25 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła pięć z sześciu break pointów.

Johanna Larsson (WTA 59) pokonała 6:2, 6:3 Marię Sakkari (WTA 132). Szwedka zaserwowała trzy asy i wykorzystała siedem z 13 szans na przełamanie.

Abierto Mexicano Telcel, Acapulco (Meksyk)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
poniedziałek, 22 lutego

I runda gry pojedynczej:

Johanna Konta (Wielka Brytania, 4) - Anett Kontaveit (Estonia) 6:3, 3:6, 6:4
Johanna Larsson (Szwecja, 6) - Maria Sakkari (Grecja, Q) 6:2, 6:3
Yanina Wickmayer (Belgia, 8) - Victoria Rodriguez (Meksyk, WC) 6:7(5), 6:0, 7:6(2)
Mariana Duque (Kolumbia) - Alison van Uytvanck (Belgia, 5) 4:6, 6:4, 6:4
Naomi Osaka (Japonia, WC) - Kiki Bertens (Holandia, Q) 6:4, 6:2