WTA Miami: Wiktoria Azarenka wygrała 20. mecz w sezonie i wróci do Top 5 rankingu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MIKE NELSON /
PAP/EPA / MIKE NELSON /

Białorusinka Wiktoria Azarenka pokonała Brytyjkę Johannę Kontę i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Miami.

W tym artykule dowiesz się o:

Wiktoria Azarenka (WTA 8) do meczu z Johanną Kontą (WTA 23) przystąpiła legitymując się bilansem tegorocznych meczów 19-1. Jedynej porażki doznała z Andżeliką Kerber w ćwierćfinale Australian Open. Białorusinka w Miami gra po raz dziewiąty. W 2009 i 2011 była tutaj najlepsza, pokonała w finale odpowiednio Serenę Williams i Marię Szarapową. Konta po raz pierwszy dotarła do ćwierćfinału turnieju rangi Premier Mandatory. Azarenka zwyciężyła Brytyjkę 6:4, 6:2 i wygrała 20. spotkanie w sezonie. W poniedziałek wróci do Top 5 rankingu.

W czwartym gemie pierwszego seta Azarenka wróciła z 15-30, ale w szóstym Konta uzyskała break pointa. Białorusinka przed stratą serwisu uratowała się kombinacją dwóch forhendów. Pewny wolej dał dwukrotnej mistrzyni Miami Open dwie okazje na 4:3. Pierwszą zmarnowała wyrzucając return, a drugą zniwelowała Konta wspaniałym minięciem forhendowym po krosie, ale po chwili Azarenka miała trzecią szansę. Brytyjka ostatecznie oddała podanie podwójnym błędem. W ósmym i 10. gemie była liderka rankingu odparła łącznie trzy break pointy. Set dobiegł końca, gdy Konta wpakowała bekhend w siatkę.

W trzecim gemie drugiego seta Konta oddała podanie do zera robiąc na koniec podwójny błąd. Po błędzie forhendowym rywalki Azarenka wyszła na 4:1 i miała sytuację pod pełną kontrolą. W ósmym gemie Białorusinka zniwelowała break pointa ostrym minięciem forhendowym po krosie. Wolej dał jej piłkę meczową. Spotkanie zakończył błąd bekhendowy Konty.

W trwającym 96 minut spotkaniu Azarenka obroniła pięć break pointów, a sama wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie. Białorusince naliczono 16 kończących uderzeń i 15 niewymuszonych błędów. Konta miała 26 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym sezonie w Wuhanie Brytyjka prowadziła 6:4, 1:0 i Azarenka skreczowała z powodu kontuzji lewej nogi.

Statystyki meczu Wiktoria Azarenka - Johanna Konta

Azarenka w drodze do półfinału nie straciła seta. Największy opór stawiła jej w IV rundzie Garbine Muguruza, którą pokonała 7:6(6), 7:6(4). Białorusinka po raz trzeci zagra w półfinale Miami Open. W dwóch poprzednich przypadkach kończyło się to zdobyciem przez nią tytułu. Bilans jej meczów w głównej drabince imprezy to teraz 28-6. Jej debiut miał miejsce w 2006 roku, gdy jako kwalifikantka doszła do III rundy.

W półfinale rywalką Azarenki będzie Andżelika Kerber, która pokonała 6:3, 6:2 Madison Keys. Białorusinka wygrała sześć z siedmiu dotychczasowych meczów z Niemką. Tę jedyną porażkę poniosła w ćwierćfinale tegorocznego Australian Open. Azarenkę dzielą dwa zwycięskie mecze od skompletowania dubletu Indian Wells-Miami, co w przeszłości udało się tylko dwóm tenisistkom. Te dwie wielkie imprezy w jednym sezonie wygrały Steffi Graf (1994 i 1996) oraz Kim Clijsters (2005).

Miami Open, Miami (USA) WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 6,844 mln dolarów środa, 30 marca ćwierćfinał gry pojedynczej