WTA Katowice: Nieudany dzień dla Polek, cenne lekcje dla Kulik, Falkowskiej i Chwalińskiej

Żadnej z pięciu reprezentantek Polski nie udało się przebrnąć pierwszego dnia turnieju WTA w Katowicach. Cenną lekcję zyskały za to występujące dzięki dzikim kartom juniorki.

Kacper Kowalczyk
Katarzyna Piter / Na zdjęciu: Katarzyna Piter

Na nic zdała się podwójna pogoń dla Weroniki Falkowskiej. Młodzieżowa mistrzyni Polski w I secie przegrywała już 2:5, ale zdołała wygrać cztery kolejne gemy. Ostatecznie Renata Voracova triumfowała po tie-breaku, a w kolejnej odsłonie szybko objęła prowadzenie 4:0. I tę stratę udało się 15-letniej radomiance zniwelować, jednak w decydującym momencie to doświadczenie wzięło górę i przyniosło Czeszce zwycięstwo.

Równie cenną lekcję otrzymała 14-letnia Maja Chwalińska. Polka pomimo, że w wielu wymianach nie odstawała od swojej przeciwniczki, to w starciu z Danielą Hantuchovą zdobyła zaledwie dwa gemy. Najmłodszą uczestniczkę turnieju z trybun dopingowała rodzina, a najmocniej do walki zagrzewały ją jej młodsze siostry, krzyczące w przerwach "Jesteś najlepsza!" i "Dasz radę!".

Wyrównany gem otwarcia nie zapowiadał, że mecz Wiktorii Kulik z równie utalentowaną Marketą Vondrousovą będzie trwał zaledwie 52 minuty i zakończy się tak zdecydowanym zwycięstwem Czeszki. Jedynego seta spośród wszystkich Polek zdobyła Katarzyna Kawa, ale nie zdołała powtórzyć wyniku z eliminacji do turnieju w Sankt Petersburgu i po raz drugi w przeciągu dwóch miesięcy pokonać Walerii Strachowej.

Na zakończenie sobotnich zmagań w Spodku Katarzyna Piter przegrała w dwóch setach z rozstawioną z "szóstką" Amandine Hesse. Francuzkę w II rundzie czeka pojedynek z Basak Eraydin.