WTA Praga: Pierwsze zwycięstwo Lucie Safarovej w sezonie, porażka Dominiki Cibulkovej

Czeszka Lucie Safarova pokonała Kolumbijkę Marianę Duque i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Pradze.

Lucie Safarova East News / Na zdjęciu: Lucie Safarova

Z powodu powikłań po infekcji bakteryjnej Lucie Safarova (WTA 16) sezon rozpoczęła pod koniec lutego. W Ad-Dausze, Indian Wells, Miami, Charleston i Stuttgarcie nie udało się jej wygrać meczu. W Pradze zdołała przerwać złą serię. W I rundzie Czeszka pokonała 3:6, 6:3, 6:3 Marianę Duque (WTA 100). Po przegraniu pierwszego seta, w drugim i trzecim reprezentantka gospodarzy ani razu nie straciła własnego podania. W trwającym dwie godziny i dwie minuty spotkaniu Safarova wykorzystała trzy z dziewięciu okazji na przełamanie. Kolejną rywalką finalistki Rolanda Garrosa 2015 będzie finalistka imprezy z ubiegłego sezonu Lucie Hradecka (WTA 115), która zaserwowała dziewięć asów oraz obroniła pięć break pointów i wygrała 6:4, 6:1 z Andreą Hlavackovą (WTA 181).

Z turniejem pożegnała się mistrzyni Katowice Open 2016 Dominika Cibulkova (WTA 38), która przegrała 2:6, 2:6 z Barborą Krejcikovą (WTA 192). Czeszka posłała pięć asów i wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Monica Puig (WTA 63), która oddała trzy gemy Terezie Smitkovej (WTA 161).

Broniąca tytułu Karolina Pliskova (WTA 18) pokonała 6:1, 6:3 Stefanie Vögele (WTA 105). W trwającym 54 minuty spotkaniu Czeszka zaserwowała pięć asów i zdobyła 22 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Yanina Wickmayer (WTA 43) przegrała 6:4, 1:6, 2:6 z Camilą Giorgi (WTA 50). Belgijka posłała siedem asów, ale też pięć razy oddała własne podanie.

Samantha Stosur (WTA 25) wygrała 3:6, 6:4, 6:2 z Soraną Cirsteą (WTA 131) po godzinie i 57 minutach walki. Australijka zaserwowała sześć asów i wykorzystała siedem z 10 break pointów. Mistrzyni US Open 2011 podwyższyła na 4-1 bilans meczów z Rumunką. O ćwierćfinał 32-latka z Gold Coast zmierzy się z Marketą Vondrousovą (WTA 339), mistrzynią Australian Open i Rolanda Garrosa 2015 w deblu dziewcząt. 16-latka z Sokolova pokonała 6:3, 6:2 Oceane Dodin (WTA 148).

Rozstawiona z numerem pierwszym Swietłana Kuzniecowa (WTA 13) zwyciężyła 6:0, 5:7, 6:1 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 99). Rosjanka zniwelowała 10 z 13 break pointów, a sama wykorzystała osiem z dziewięciu okazji na przełamanie. Białorusinka popełniła sześć podwójnych błędów i zdobyła tylko sześć z 24 punktów przy swoim drugim podaniu.

Barbora Strycova (WTA 33) wygrała 6:3, 7:5 z Olgą Goworcową (WTA 101). W drugim secie Czeszka przegrywała 1:4 i 3:5. Reprezentantka gospodarzy odparła 13 z 16 break pointów, a sama wykorzystała pięć z 15 szans na przełamanie.