ATP Rzym: Novak Djoković od 0:6 do zwycięstwa, Tomas Berdych odjechał "na rowerze"

To była noc cudów na Foro Italico. Novak Djoković przegrał pierwszego seta meczu z Thomazem Belluccim 0:6, ale zwyciężył w trzech partiach. Z kolei w innym spotkaniu III rundy David Goffin nie stracił ani jednego gema w pojedynku z Tomasem Berdychem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / FILIP SINGER

Tego, co wydarzało się na korcie centralnym w Rzymie w czwartkowy wieczór, nie spodziewał się nikt. Novak Djoković, który w ostatnim czasie w niesamowitym stylu zdominował męskie rozgrywki, wyglądał jak dziecko we mgle. W III rundzie turnieju Internazionali BNL d'Italia Serb zmierzył się z Thomazem Belluccim i miał to być dla niego kolejny łatwy mecz. Tymczasem Djoković przegrał pierwszego seta 0:6.

To był szok i zarazem ósmy w karierze przegrany set przez Djokovicia 0:6. Poprzednim razem taka sytuacja miała miejsce w sierpniu 2012 roku, gdy w finale w Cincinnati Serb nie zdobył gema w secie z Rogerem Federerem.

Pierwszego swojego gema w czwartkowym spotkaniu Djoković zdobył na otwarcie drugiej odsłony. Skwitował to ironicznym wzniesieniem rąk w górę. Był to też moment zwrotny tego spotkania. Serb zaczął grać w swoim stylu - regularnie i solidnie, z kolei Bellucci nie potrafił nawiązać do swojej postawy z premierowej odsłony. Ostatecznie cały mecz zakończył się zwycięstwem Serba 0:6, 6:3, 6:2, ale na twarzy zwycięzcy nie dało się zauważyć radości.

Djoković - który w czwartek zaserwował jednego asa, trzykrotnie został przełamany, uzyskał trzy breaki, posłał dziesięć winnerów i popełnił 29 niewymuszonych błędów  - wie bowiem, że z taką grą o kolejną wygraną będzie bardzo trudną. A następnym rywalem lidera rankingu ATP będzie Rafael Nadal, z którym wygrał sześć poprzednich meczów, a łącznie 25 z 48. konfrontacji.

W rozgrywanym równolegle spotkaniu na korcie Grandstand także doszło do bezprecedensowej sytuacji dla męskiego tenisa. David Goffin wygrał z ósmym graczem globu Tomasem Berdychem 6:0, 6:0.

Od czasu powstania komputerowego rankingu ATP Berdych został czwartym tenisistą z czołowej "10" światowej klasyfikacji, który przegrał mecz 0:6, 0:6. Poprzednim był Gaston Gaudio, który w 2005 roku w Finałach ATP World Tour w Szanghaju, będąc wówczas dziewiątym zawodnikiem świata, przegrał w takim stosunku z Rogerem Federerem. Z kolei w turnieju rangi ATP Masters 1000 po raz ostatni taki wynik padł w kwietniu 2007 roku w Miami, gdy Jarkko Nieminen w II rundzie wygrał 6:0, 6:0 z Jewgienijem Koroliewem.

- Nie mam pomysłu, jak wytłumaczyć to, co się stało - przyznał z rozbrajającą szczerością Goffin, który w ćwierćfinale rzymskiego turnieju zagra z Andym Murrayem.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)