ATP Halle: Pewny początek Federera i Thiema, Zverev i Baghdatis już w ćwierćfinale

Roger Federer i Dominic Thiem bez straty seta wygrali swoje inauguracyjne mecze turnieju ATP w Halle. W ćwierćfinale są już Alexander Zverev, Marcos Baghdatis, który pokonał Dustina Browna, i Andreas Seppi.

Marcin Motyka
PAP/EPA / EPA/JULIAN SMITH

Roger Federer udanie rozpoczął walkę o dziewiąty w karierze tytuł w turnieju ATP w Halle. Szwajcar, mistrz Gerry Weber Open z sezonów 2003-06, 2008 i 2013-15, w spotkaniu I rundy wygrał 6:4, 7:6(3) z Janem-Lennardem Struffem. Najwyżej rozstawiony Federer w ciągu 73 minut gry zaserwował 11 asów, posłał 22 zagrania kończące, popełnił 17 niewymuszonych błędów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem i wykorzystał jednego z czterech break pointów.

- Trudno mi było znaleźć właściwy rytm, bo on często atakował wznoszącą piłkę, zarówno z forhendu, jak i z bekhendu. Dlatego musiałem skupić się na podstawach, koncentrować się na własnym serwisie. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym meczem będę się prezentował lepiej - mówił Federer, który w II rundzie zagra z Malekiem Jazirim.

Dominic Thiem miał niewiele czasu na odpoczynek. Austriak w poniedziałek rozgrywał finał turnieju w Stuttgarcie, a już w środę musiał stanąć do rywalizacji w Halle. Ale w podróży z Badenii-Wirtembergii do Westfalii nie zgubił formy i w I rundzie Gerry Weber Open pokonał 7:5, 6:4 Joao Sousę.

Dla Austriaka (w środę sześć asów, 24 winnery i dwa breaki) to piąty wygrany mecz z rzędu. - Kort centralny w Halle jest jednym z najlepszych w całych rozgrywkach - przyznał Thiem, który w II rundzie zagra z Tejmurazem Gabaszwilim. Rosjanin na otwarcie wyeliminował Paolo Lorenziego.

Niemieckich fanów nie zawiódł Philipp Kohlschreiber. Bawarczyk, zwycięzca Gerry Weber Open sprzed pięciu lat, na otwarcie swoich tegorocznych zmagań w Halle ograł 6:2, 7:6(4) Marcela Granollersa. Następnym rywalem oznaczonego "ósemką" Kohlschreibera będzie Ivo Karlović. - Zapowiada się trudny mecz. Będę musiał uważać, by nie dać się przełamać. Z pewnością nie będzie wielu wymian, bo on po każdym serwisie atakuje przy siatce - ocenił Niemiec.

W środę rozegrano również pojedynki II rundy. W spotkaniu 1/8 finału, które najbardziej ciekawiło gospodarzy, Alexander Zverev wyszedł zwycięsko z niemieckiego boju z Benjaminem Beckerem. 19-latek miał wiele szczęścia, bowiem przegrywał już 0:4, ale od tego momentu zdobył 10 z 11 rozegranych gemów i jego rywal skreczował z powodu kontuzji pleców.

Ćwierćfinałowym przeciwnikiem Zvereva będzie Marcos Baghdatis, który w dwóch setach wyeliminował innego Niemca, Dustina Browna. W 1/4 finału zameldował się już także Andreas Seppi. Włoch stracił tylko trzy gemy w konfrontacji z Yuichim Sugitą.