ATP Tokio: Kyrgios i Monfils zgodnie z planem. Karlović ocalał po obronie meczboli

Gael Monfils i Nick Kyrgios pewnie zameldowali się w II rundzie turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Tokio. Problemy miał Ivo Karlović, który po obronie dwóch meczboli zwyciężył Federico Delbonisa 7:6(6), 6:7(6), 7:6(5).

Rafał Smoliński
PAP/EPA / JUSTIN LANE

Rozstawiony z "dwójką" Gael Monfils nie marnował we wtorek czasu na korcie i w 58 minut rozgromił Yuichiego Sugitę 6:3, 6:1. Francuz nie musiał bronić ani jednego break pointa, a sam wykorzystał cztery z 12 okazji na przełamanie. W czwartek na jego drodze do ćwierćfinału tokijskich zawodów stanie rodak Gilles Simon, który zwyciężył Niemca Philippa Kohlschreibera 7:5, 4:6, 6:0.

Break pointa nie musiał także bronić oznaczony szóstym numerem Nick Kyrgios. Australijczyk w swoim stylu posłał 14 asów i trzykrotnie odebrał podanie amerykańskiemu kwalifikantowi Ryanowi Harrisonowi. Tenisista z Canberry zwyciężył ostatecznie 7:5, 6:2 i w czwartek spotka się z doświadczonym Radkiem Stepankiem. 37-letni Czech udanie przeszedł przez dwustopniowe eliminacje, a w meczu I rundy rozgromił młodszego od siebie o ponad rok Francuza Stephane'a Roberta 6:2, 6:1.

W II rundzie międzynarodowych mistrzostw Japonii zameldował się także grający z "piątką" Belg David Goffin, który pokonał Japończyka Yoshihito Nishiokę 7:5, 6:2. Oznaczony "ósemką" Hiszpan Feliciano Lopez z powodu kurczy skreczował przy stanie 7:6(5), 6:7(4), 2:4 w meczu z Australijczykiem Jamesem Duckworthem. Do dalszej fazy zakwalifikowali się również Czech Jiri Vesely (lepszy od Kevina Andersona), Argentyńczyk Juan Monaco (po dwóch tie breakach wyeliminował Taylora Fritza), Cypryjczyk Marcos Baghdatis (zwyciężył deblowego partnera Marcina Matkowskiego, Marcela Granollersa) oraz Serb Janko Tipsarević (odprawił w dwóch setach jednego z faworytów gospodarzy, Taro Daniela).

Najbardziej interesujący przebieg miało starcie Ivo Karlovicia z Federico Delbonisem. W pierwszych dwóch partiach żadnemu tenisiście nie udało się wypracować choćby jednej okazji na przełamanie. 37-letni Chorwat, który w całym meczu posłał aż 32 asy, miał w tie breaku drugiej odsłony meczbola przy własnym serwisie, ale Argentyńczyk wyszedł z opresji. W trzecim secie tenisista z Zagrzebia przełamał jako pierwszy, lecz szybko oddał przewagę. W 10. gemie Karlović oddalił dwie piłki meczowe, zaś w decydującym tie breaku skutecznie powrócił ze stanu 2-4. Czwartkowym przeciwnikiem rozstawionego z "siódemką" Chorwata będzie Tipsarević.

Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 1,368 mln dolarów
wtorek, 4 października

I runda gry pojedynczej:

Gael Monfils (Francja, 2) - Yuichi Sugita (Japonia, WC) 6:3, 6:1
David Goffin (Belgia, 5) - Yoshihito Nishioka (Japonia, WC) 7:5, 6:2
Nick Kyrgios (Australia, 6) - Ryan Harrison (USA, Q) 7:5, 6:2
Ivo Karlović (Chorwacja, 7) - Federico Delbonis (Argentyna) 7:6(6), 6:7(6), 7:6(5)
James Duckworth (Australia, Q) - Feliciano Lopez (Hiszpania, 8) 6:7(5), 7:6(4), 4:2 i krecz
Jiri Vesely (Czechy) - Kevin Anderson (RPA) 3:6, 6:0, 6:4
Juan Monaco (Argentyna) - Taylor Fritz (USA) 7:6(2), 7:6(5)
Radek Stepanek (Czechy, Q) - Stephane Robert (Francja) 6:2, 6:1
Marcos Baghdatis (Cypr) - Marcel Granollers (Hiszpania) 6:1, 3:6, 6:3
Janko Tipsarević (Serbia) - Taro Daniel (Japonia, WC) 6:2, 6:4
Gilles Simon (Francja) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 7:5, 4:6, 6:0