Finały ATP World Tour: pierwsze zwycięstwo Stana Wawrinki. Marin Cilić wyeliminowany

W wieczornym meczu drugiej kolejki Grupy A turnieju singla rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie Finałów ATP World Tour Stan Wawrinka w dwóch setach pokonał Marina Cilicia.
Marcin Motyka
PAP/EPA / WILL OLIVER

Stan Wawrinka i Marin Cilić grali nie tylko o pierwsze zwycięstwo w tegorocznych Finałach ATP World Tour, ale też o zatarcie złego wrażenia, jakie pozostawili po swoich występach w meczach pierwszej kolejki, w których zaprezentowali się o wiele poniżej swoich możliwości i doznali porażek w dwóch setach. Szwajcar uległ Keiowi Nishikoriemu, a Chorwat nie sprostał Andy'emu Murrayowi.

Pierwszy set środowego spotkania rozgrywany był pod dyktando serwisu. Jedyną szansę na przełamanie, która była zarazem piłką setową, miał w dziesiątym gemie Cilić, lecz jej nie wykorzystał, psując return. Tie break był więc naturalną koleją rzeczą. Do dodatkowej rozgrywki doszło i 7-3 zwyciężył w niej Wawrinka.

Druga partia rozpoczęła się dla Cilicia najlepiej jak to możliwe - od przełamania. Ale szczęście Chorwata nie trwało długo, bo w czwartym gemie Wawrinka odrobił stratę, wygrywając przy break poincie długą wymianę z głębi kortu. Po chwili Szwajcar oddalił dwie piłki na kolejnego breaka dla rywala i wyszedł na prowadzenie 3:2.

Cilić frustrował się. Wprawdzie toczył wyrównaną walkę z wyżej notowanym rywalem, ale nie był w stanie osiągnąć przewagi. O losach drugiej odsłony także decydował tie break, który - jak w inauguracyjnej odsłonie - zakończył się wygraną Wawrinki 7-3.

- To był trudny mecz, ale pojedynki z Marinem, zwłaszcza w hali, nigdy nie są łatwe. Zagrałem dobrze. Walczyłem od pierwszej do ostatniej piłki. Znakomicie się tu czuję i chciałbym tu zostać jak najdłużej - powiedział Wawrinka, który w ciągu 118 minut gry zapisał na swoim koncie osiem asów, 21 zagrań kończących, 33 niewymuszone błędy i jedno przełamanie.

Dla Cilicia to druga porażka w tegorocznym Masters i tym samym Chorwat stracił szansę na wyjście z Grupy im. Johna McEnroe'a. Z kolei Wawrinka, który ma na koncie jedno zwycięstwo i jedną przegraną, w ostatniej kolejce zmierzy się z Murrayem. Szans na półfinał z tej grupy nie stracił także mający w dorobku wygraną i porażkę Nishikori.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)