ATP Quito: Giovanni Lapentti w II rundzie ostatniego turnieju w karierze, 20 minut i awans Janko Tipsarevicia

W poniedziałek rozpoczął się pierwszy w sezonie turniej rozgrywany na kortach ziemnych - impreza ATP World Tour 250 w Quito. Awans do II rundy wywalczyli m.in. Janko Tipsarević, Santiago Giraldo i kończący karierę Giovanni Lapentti.

Marcin Motyka
PAP/EPA / KIYOSHI OTA

Turniej w Quito to pierwsza w sezonie impreza rangi ATP World Tour odbywająca się na nawierzchni ziemnej i zarazem inauguracyjna tzw. Golden Swingu, a więc serii zawodów głównego cyklu rozgrywanych na ceglanej mączce w Ameryce Południowej.

W dniu otwarcia miłe chwile przeżyli gospodarze. Notowany na 645. miejscu w światowym rankingu Giovanni Lapentti niespodziewanie pokonał 6:3, 6:2 rozstawionego z numerem siódmym Thiago Monteiro (ATP 85). - Przed rozpoczęciem spotkania z nerwów nie mogłem ruszać nogami, ale gdy wyszedłem na kort, uspokoiłem się. Myślę, że zagrałem dobry mecz i wykorzystałem wszystkie swoje atuty - mówił 34-latek.

Po zakończeniu meczu Ekwadorczyk wyjawił, że to dla niego ostatni turniejowy występ w zawodowej karierze. - Tę decyzję podjąłem kilka tygodni temu. Jest nieodwołalna. Dlatego chcę się tu dobrze zaprezentować zarówno w singlu, jak i w deblu razem z moim bratem Nicolasem - dodał.

Tylko 20 minut do awansu do 1/8 finału potrzebował Janko Tipsarević. Serb zmierzył się z Danielem Gimeno, który skreczował po zaledwie pięciu rozegranych gemach. Dla tenisisty z Belgradu to pierwszy od października zwycięski mecz w głównym cyklu. O kolejną wygraną powalczy z Thomazem Belluccim, turniejową "czwórką".

Już po inauguracyjnym spotkaniu z zawodami pożegnał się rozstawiony z numerem szóstym Horacio Zeballos. Argentyńczyk po bardzo wyrównanym pojedynku okazał się minimalnie słabszy od Geralda Melzera, przegrywając 7:6(4), 3:6, 6:7(4).

Przy garstce publiczności toczył się natomiast mecz Santiago Giraldo z Benjaminem Beckerem. Kolumbijczyk wygrał 6:4, 6:4, w ciągu 70 minut serwując trzy asy i wykorzystując cztery z sześciu piłek na przełamanie.