ATP Antalya: trawa jest też dla Japończyków. Yuichi Sugita zdobył pierwsze mistrzostwo w karierze

Yuichi Sugita wygrał premierową edycję rozgrywanego na trawie turnieju ATP World Tour 250 w Antalyi. W sobotnim finale Japończyk w dwóch setach pokonał Adriana Mannarino i zdobył pierwszy tytuł w karierze.

Marcin Motyka
PAP/EPA / TIAGO PETINGA

W Antalyi potwierdziła się niepisana reguła, że w turniejach rozgrywanych w tygodniu poprzedzającym Wielkiego Szlema faworyci zawodzą. Choć na starcie imprezy stanęli tak znani tenisiści jak Dominic Thiem, Fernando Verdasco czy David Ferrer, żaden z nich nie dotarł nawet do półfinału. W finale zmierzyli się dwaj gracze z drugiej połowy czołowej "100" rankingu - Yuichi Sugita (ATP 66) i Adrian Mannarino (ATP 62) dla których był to pojedynek o pierwszy w karierze tytuł w głównym cyklu.

Pierwszy set sobotniego meczu był popisem Sugity. Japończyk grał odważnie, dynamicznie i całkowicie zdominował swojego rywala, wygrywając inauguracyjną odsłonę 6:1.

O ile premierowa partia była jednostronna, o tyle druga, choć nie stała na wysokim poziomie, trzymała w napięciu, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Sugita objął prowadzenie 2:1 z przełamaniem, ale po chwili Mannarino wyszedł na 4:2. Francuz jednak nie zdołał utrzymać przewagi i pozwolił rywalowi odrobić stratę. Ostatecznie o losach tego seta musiał decydować tie break.

W rozstrzygającej rozgrywce obaj walczyli z własnymi nerwami i popełniali wiele błędów. Szalę na swoją korzyść przechylił Sugita, który ze stanu 3-4 wyszedł na 5-4, a następnie posłał dwa wygrywające serwisy, kończąc cały mecz.

Przez lata Hiszpanie mawiali, że "trawa nie jest dla nich". Ten pogląd zmienił dopiero Rafael Nadal, dwukrotnie wygrywając Wimbledon. Teraz, zachowując wszelakie proporcje, Japończycy mogą powiedzieć, że oni także mogą wygrywać na zielonej nawierzchni. 28-letni Sugita został bowiem pierwszym w erze zawodowego tenisa zwycięzcą turnieju głównego cyklu rozgrywanego na trawie pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Za pierwszy w karierze tytuł na poziomie ATP World Tour Japończyk otrzyma 78 tys. euro i 250 punktów, co w rankingu pozwoli mu awansować na 44. miejsce (najwyższe w karierze). Z kolei Mannarino, który przegrał trzeci finał w głównym cyklu, zainkasuje 150 punktów oraz 41 tys. euro.