WTA Toronto: Naomi Osaka urwała Karolinie Pliskovej seta i skreczowała, awans Caroline Garcii

Karolina Pliskova prowadziła 6:2, 6:7(4), 1:0 z Naomi Osaką, gdy Japonka skreczowała. Czeszka awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Toronto.

PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH

Dla Karoliny Pliskovej Rogers Cup to pierwszy turniej w roli liderki rankingu. W poprzedniej rundzie Czeszka oddała sześć gemów Anastazji Pawluczenkowej, a w walce o ćwierćfinał zmierzyła się z Naomi Osaką (WTA 50). Dla Japonki był to piąty mecz w imprezie, bo zaczynała od eliminacji. W starciu z finalistką US Open 2016 skreczowała po stracie serwisu na otwarcie III seta.

W czwartym gemie meczu Osaka od 15-40 zdobyła cztery punkty, ale w szóstym oddała podanie niewymuszonym błędem. Potężny return dał Pliskovej piłkę setową przy 5:2. Set dobiegł końca, gdy na dropszota Czeszki Japonka odpowiedziała nieudanym bekhendem. Finalistka US Open 2016 posłała w nim dziewięć kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Osaka miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

W piątym gemie II partii Pliskova obroniła trzy break pointy, z czego dwa przy 15-40. Czeszka ponownie miała okazję na 4:2, ale Osaka uratowała się wygrywającym serwisem. Poza tym obie tenisistki utrzymywały podanie bez większych problemów. W tie breaku Japonka popisała się minięciem bekhendowym po krosie, a return forhendowy dał jej trzy piłki setowe. Wykorzystała drugą z nich wygrywającym serwisem. W secie tym Pliskovej zanotowano 16 kończących uderzeń przy 20 niewymuszonych błędach. Osaka skończyła 17 piłek i miała 18 pomyłek.

Głęboki return wymuszający błąd dał Pliskovej przełamanie na 1:0 w III secie. W tym momencie Osaka poprosiła o interwencję medyczną. Ostatecznie Japonka skreczowała z powodu problemów z mięśniami brzucha.

W trwającym godzinę i 46 minut spotkaniu Pliskova zaserwowała 12 asów, zdobyła 32 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła trzy break pointy. Czeszce naliczono 26 kończących uderzeń i 33 niewymuszone błędy. Osaka miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 39 pomyłek. Kolejną rywalką liderki rankingu będzie Karolina Woźniacka.

Caroline Garcia (WTA 21) pokonała 6:4, 6:2 Catherine Bellis (WTA 36). W trwającym 74 minuty spotkaniu Francuzka zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu i cztery razy przełamała rywalkę. W ćwierćfinale zmierzy się z Simoną Halep.

Rogers Cup, Toronto (Kanada)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,735 mln dolarów
czwartek, 10 sierpnia

III runda gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 1) - Naomi Osaka (Japonia, Q) 6:2, 6:7(4), 1:0 i krecz
Caroline Garcia (Francja) - Catherine Bellis (USA) 6:4, 6:2

Czy Karolina Pliskova awansuje do półfinału turnieju WTA w Toronto?