WTA Toronto: Garbine Muguruza pokonana przez Elinę Switolinę, Simona Halep w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / WARREN TODA / Elina Switolina
PAP/EPA / WARREN TODA / Elina Switolina

Hiszpanka Garbine Muguruza przegrała 6:4, 4:6, 3:6 z Ukrainką Eliną Switoliną w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Toronto.

W sobotę Elina Switolina (WTA 5) i Garbine Muguruza (WTA 4) rozegrały dwa pełne sety. W piątek mecz został przerwany z powodu deszczu po I partii zakończonej wynikiem 6:4 dla Hiszpanki. Dzień później Ukrainka odwróciła losy tej konfrontacji i podwyższyła na 4-1 bilans wszystkich spotkań z mistrzynią tegorocznego Wimbledonu.

W ciągu dwóch godzin i ośmiu minut obie tenisistki popełniły łącznie 98 niewymuszonych błędów, z czego 55 Muguruza. Ukraince zanotowano 19 kończących uderzeń, a Hiszpanka miała ich 25. Switolina sześć razy straciła podanie, a sama wykorzystała siedem z 12 break pointów.

Switolina w tym roku pozostaje niepokonana w turniejach rangi Premier 5 (bilans meczów 13-0). Ukrainka wygrała po pięć spotkań w drodze po tytuły w Dubaju i Rzymie. W Toronto, oprócz Muguruzy, odprawiła Rosjankę Daria Kasatkina i Amerykankę Venus Williams. Bilans tegorocznych spotkań Switoliny to teraz 42-9.

W półfinale Ukrainka zmierzy się z Simoną Halep (WTA 2), która pokonała 6:4, 6:2 Caroline Garcię (WTA 21). W trwającym 71 minut spotkaniu Rumunka obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała trzy z siedmiu szans na przełamanie. Wiceliderka rankingu posłała osiem kończących uderzeń przy 10 niewymuszonych błędach. Francuzka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Halep wygrała trzy z czterech dotychczasowych meczów ze Switoliną. Będzie to ich trzecie starcie w tym roku. W finale w Rzymie lepsza była Ukrainka, a w ćwierćfinale Rolanda Garrosa zwyciężyła Rumunka. Spotkanie w Paryżu miało dramatyczny przebieg. Tenisistka z Konstancy wróciła z 3:6, 1:5 oraz obroniła piłkę meczową i wygrała 3:6, 7:6(6), 6:0.

Rogers Cup, Toronto (Kanada) WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,735 mln dolarów sobota, 12 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 2) - Caroline Garcia (Francja) 6:4, 6:2 Elina Switolina (Ukraina, 5) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 4) 4:6, 6:4, 6:3

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Toronto?