WTA Cincinnati: Sloane Stephens znów lepsza od Petry Kvitovej, Karolina Pliskova bez strat

Sloane Stephens w dwóch kolejnych turniejach okazała się lepsza od Petry Kvitovej. W środę Amerykanka pokonała Czeszkę w ramach II rundy zawodów w Cincinnati. Swoje mecze wygrały także Karolina Pliskova i Elina Switolina.

Karolina Konstańczak
Sloane Stephens PAP/EPA / WARREN TODA / Sloane Stephens

Karolina Pliskova, 23. kobieta, która wspięła się na pozycję liderki rankingu WTA, awansowała w środę do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Cincinnati. Czeszka wygrała z Natalią Wichliancewą, szczęśliwą przegraną z eliminacji, 6:2, 6:3. W całym spotkaniu obecna liderka rankingu zanotowała 12 winnerów i 15 błędów, natomiast jej rywalce naliczono 13 uderzeń bezpośrednio wygranych i 21 pomyłek.

Warto dodać, że Rosjanka debiutowała w tych zawodach. W finale eliminacji okazała się słabsza od Francoise Abandy, ale awansowała do głównej drabinki po wycofaniu się Marii Szarapowej. Wichliancewa dopiero po raz drugi w karierze mierzyła się z rywalką notowaną w Top 10 (w 2015 roku w Shenzhen przegrała z czwartą wówczas na świecie Simoną Halep).

Rywalką broniącej tytułu Pliskovej w III rundzie zawodów będzie Camila Giorgi, która w trzech setach pokonała Darię Gawriłową.

Petra Kvitova przegrywa w tym sezonie tylko z Amerykankami. W Rolandzie Garrosie okazała się słabsza od Bethanie Mattek-Sands, w Wimbledonie nie sprostała Madison Brengle, w Stanfordzie zaskoczyła ją Catherine Bellis, a w Toronto i Cincinnati nie dała rady Sloane Stephens.

Stephens zwyciężyła w środę 6:2, 6:3, poprawiając swój bilans z rywalkami z Top 20 na 18-43. Warto dodać, że w całym spotkaniu Kvitova zanotowała dziewięć winnerów i aż 33 błędy, natomiast faworytka gospodarzy popisała się siedmioma uderzeniami bezpośrednio wygranymi i pomyliła się 10 razy. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Jekaterina Makarowa.

Elina Switolina wygrała w środę szósty mecz z rzędu. Ukrainka pokonała swoją rodaczkę Łesię Curenko 6:1, 6:4. Przy drugiej piłce meczowej dla czwartej rozstawionej jej mniej utytułowana rodaczka podniosła rękę, sygnalizując aut, jednak nie miała w zapasie już ani jednej możliwości sprawdzenia. Sędzia po prostu zakończył spotkanie słowami "gem, set i mecz" (powtórki telewizyjne wyraźnie pokazały, że piłka była poza kortem). Curenko powiedziała do sędziego, że nie może popełniać takich błędów przy meczbolu i opuściła kort.

Switolina powalczy o ćwierćfinał z Julią Görges, która pokonała w dwóch setach Francoise Abandę.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)