ATP Chengdu: Marcos Baghdatis i Denis Istomin w finale. Cypryjczyk czekał na to 19 miesięcy, Uzbek - 27

Marcos Baghdatis w trzech setach pokonał Guido Pellę w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Chengdu. W finale Cypryjczyk zagra z Denisem Istominem, który w sobotę okazał się lepszy od Yuichiego Sugity.

Marcin Motyka
Marcos Baghdatis PAP/EPA / ERIK S. LESSER / Na zdjęciu: Marcos Baghdatis

Sobota była dla Marcosa Baghdatisa szczęśliwym, ale i pracowitym dniem. W ramach turnieju ATP w Shenzhen rozegrał bowiem dwa mecze. Najpierw musiał dokończyć przerwany w piątek z powodu opadów deszczu ćwierćfinał z Yenem-Hsunem Lu. Nie zajęło mu to wiele czasu. Pojedynek został wznowiony przy prowadzeniu Cypryjczyka 6:3, 5:2, a zakończył się rezultatem 6:3, 6:2.

Po kilku godzinach przerwy 32-latek z Limassol ponownie pojawił się na korcie w Chengdu. Tym razem aby rozegrać spotkanie półfinałowe z Guido Pellą, pogromcą z II rundy najwyżej rozstawionego Dominika Thiema. Ten mecz kosztował Baghdatisa wiele sił, ale również opuszczał plac gry jako triumfator. Zwyciężył 5:7, 6:4, 6:2 po 122 minutach rywalizacji.

Tym samym Baghdatis awansował do 15. w karierze finału w głównym cyklu, ale pierwszego od lutego 2016 roku, gdy w meczu o tytuł w Dubaju uległ Stanowi Wawrince. Cypryjczyk ma w dorobku cztery tytuły. Ostatni wywalczył w styczniu 2010 w Sydney.

O mistrzostwo Chengdu Open 2017 Baghdatis zmierzy się z Denisem Istominem, który w sobotę pokonał oznaczonego "piątką" Yuichiego Sugitę - jedynego rozstawionego tenisistę w gronie półfinalistów. Uzbek prowadził już 6:2 i 6:5, ale do zwycięstwa potrzebował trzech setów. Ostatecznie wygrał 6:2, 6:7(4), 6:0.

Dla tenisisty z Taszkientu to pierwszy finał w głównym cyklu od czerwca 2015 roku, gdy triumfował w Nottingham. Ma także w dorobku dwa przegrane mecze o tytuł (w 2010 roku w New Haven i w 2012 w San Jose).

Niedzielny finał Chengdu Open (początek o godz. 10:30 czasu polskiego) będzie czwartą konfrontacją pomiędzy Baghdatisem a Istominem w głównym cyklu. Cypryjczyk lepszy okazał się raz, w 2010 roku w Moskwie. Uzbek natomiast wygrywał w sezonach 2014 w Australian Open i 2015 w Nottingham.