ATP Szanghaj: Juan Martin del Potro wyeliminował sfrustrowanego Alexandra Zvereva

Juan Martin del Potro kosztem Alexandra Zvereva awansował do ćwierćfinału turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. Seta nie stracił w czwartek Grigor Dimitrow, który odprawił Sama Querreya.

Rafał Smoliński
Juan Martin del Potro PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro
Rozstawiony z trzecim numerem Alexander Zverev rozpoczął mecz z Juanem Martinem del Potro od przełamania w drugim gemie i pewnie wygrał partię otwarcia. Niemiec serwował bardzo dobrze (w całym spotkaniu miał 22 asy) i zachowywał spokój, co pozwoliło mu uniknąć problemów przez pierwsze dwie części spotkania.

Ale tie break drugiego seta padł łupem Argentyńczyka, który w kluczowym momencie uzyskał mini przełamanie. Teraz to triumfator US Open 2009 miał przewagę na korcie i grał coraz swobodniej. Decydujący okazał się piąty gem, w którym del Potro odebrał serwis rywalowi. Sfrustrowany Zverev długo znęcał się nad swoją rakietą, za co otrzymał od sędziego ostrzeżenie.

Argentyńczyk wygrał ostatecznie 3:6, 7:6(5), 6:4 i zameldował się w ćwierćfinale Shanghai Rolex Masters. Jego piątkowym rywalem będzie Serb Viktor Troicki, który ograł Amerykanina Johna Isnera. Del Potro to finalista chińskich zawodów z 2013 roku, kiedy w meczu o tytuł musiał uznać wyższość Serba Novaka Djokovicia.

Oznaczony "szóstką" Grigor Dimitrow nie musiał w czwartek bronić piłek meczowych i w dwóch setach zwyciężył Sama Querreya. W partii otwarcia Bułgar był lepszy od Amerykanina o jego breaka, którego uzyskał w czwartym gemie. Z kolei w drugim secie tenisista z Chaskowa odrobił stratę przełamania, ale do rozstrzygnięcia tej części meczu potrzebny był tie break. Półfinalista Australian Open 2017 zwyciężył ostatecznie 6:3, 7:6(3) i w ćwierćfinale zagra z Rafaelem Nadalem.

Marin Cilić pokonał Amerykanina Steve'a Johnsona 7:6(1), 6:4 i także zameldował się w ćwierćfinale szanghajskiej imprezy. Chorwat o miejsce w półfinale powalczy w piątek z Hiszpanem Albertem Ramosem, który zwyciężył Niemca Jana-Lennarda Struffa 7:6(4), 6:4.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,924 mln dolarów
czwartek, 12 października

III runda gry pojedynczej:

Marin Cilić (Chorwacja, 4) - Steve Johnson (USA) 7:6(1), 6:4
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 6) - Sam Querrey (USA, 10) 6:3, 7:6(3)
Juan Martin del Potro (Argentyna, 16) - Alexander Zverev (Niemcy, 3) 3:6, 7:6(5), 6:4
Albert Ramos (Hiszpania) - Jan-Lennard Struff (Niemcy) 7:6(4), 6:4

Czy Juan Martin del Potro awansuje do półfinału?