WTA Moskwa: Daria Kasatkina bezradna, Julia Görges pierwszą niemiecką mistrzynią imprezy

Julia Görges została triumfatorką turnieju WTA Premier w Moskwie. W finale Niemka rozbiła 6:1, 6:2 Rosjankę Darię Kasatkinę.

Julia Görges, mistrzyni Kremlin Cup 2017 PAP/EPA / SERGEI ILNITSKY / Na zdjęciu: Julia Görges, mistrzyni Kremlin Cup 2017
Czwarty rok z rzędu w finale imprezy w Moskwie zagrała Rosjanka. W poprzednich sezonach triumfowały Anastazja Pawluczenkowa (2014) i Swietłana Kuzniecowa (2015, 2016). Tym razem do decydującego meczu dotarła Daria Kasatkina (WTA 28). W sobotę tenisistka z Togliatti nie miała nic do powiedzenia w starciu ze znakomicie dysponowaną Julią Görges (WTA 27).

Efektowna akcja zwieńczona forhendem dała Görges przełamanie na 2:0 w I secie. Niemka poszła za ciosem i głębokim returnem wymuszającym błąd wykorzystała break pointa na 4:0. Tenisistka z Bad Oldesloe grała szybko, mocno i dokładnie. Kasatkina nie była w stanie przerwać jej dominacji. Wynik seta na 6:1 po 26 minutach Görges ustaliła wygrywającym serwisem. W partii tej Niemka posłała 15 kończących uderzeń przy czterech niewymuszonych błędach.

W zaciętym drugim gemie II seta Kasatkina miała trzy break pointy. Drugiego Rosjanka zmarnowała wyrzucając return, a pierwszego i trzeciego w świetnym stylu obroniła Görges (kombinacja skrótu i loba, wolej). Dla reprezentantki gospodarzy były to jedyne okazje na nawiązanie walki. Głębokim returnem wymuszającym błąd Niemka uzyskała przełamanie na 2:1 i znów dominowała na korcie. W siódmym gemie Kasatkina nie wykorzystała prowadzenia 40-15 i oddała podanie podwójnym błędem. Wynik meczu na 6:1, 6:2 Görges ustaliła asem.

W trwającym 66 minut meczu Görges zdobyła 26 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Niemka obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Posłała 33 kończące uderzenia przy 11 niewymuszonych błędach. Kasatkina miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Kasatkina wystąpiła w drugim singlowym finale w głównym cyklu. W kwietniu Rosjanka wygrała turniej w Charleston. W poniedziałek tenisistka z Togliatti awansuje na 25. miejsce w rankingu. Najwyżej była notowana na 24. pozycji (sierpień 2016).

Puchar Kremla kobiet rozgrywany jest w Moskwie od 1996 roku. Görges została pierwszą niemiecką mistrzynią imprezy. Dla tenisistki z Bad Oldesloe, która 2 listopada skończy 29 lat, to trzeci singlowy tytuł w głównym cyklu (Bad Gastein 2010, Stuttgart 2011). Bilans jej finałów to teraz 3-7. W poniedziałek Görges wróci do Top 20 rankingu.