Ogromny awans Igi Świątek w rankingu juniorek. Przed nią klubowa koleżanka

Znakomita gra na kortach Rolanda Garrosa przełożyła się na miejsce Igi Świątek w klasyfikacji juniorek. Polska tenisistka awansowała w poniedziałek aż o 195 pozycji w rankingu ITF.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Świątek
W zakończonej w sobotę juniorskiej edycji międzynarodowych mistrzostw Francji Iga Świątek osiągnęła półfinał singla i wygrała wspólnie z Amerykanką Caty McNally turniej debla. Za ten pierwszy wynik uzyskała 370 punktów, natomiast za drugi 25 proc. z 750 punktów. Tym samym po starcie w Paryżu 17-letnia podopieczna agencji Warsaw Sports Group ma w dorobku 557,50 punktów.

Suma ta pozwoliła awansować Polce w rankingu juniorek aż o 195 pozycji. Aktualnie Świątek zajmuje 69. miejsce, ale trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozegrała tylko dwa zawody (singiel i debel są wliczane do rankingu jako osobne turnieje, ponieważ inaczej są liczone punkty do klasyfikacji generalnej). Z tego względu przed naszą tenisistką znalazła się jej klubowa koleżanka, Stefania Rogozińska-Dzik, która w rankingu ITF jest 52. W Top 100 jest jeszcze Anna Hertel (ITF 81), a z tego grona wypadła Weronika Falkowska (ITF 102).

Najlepszą juniorką świata jest obecnie 16-letnia Amerykanka Whitney Osuigwe, choć nie grała ona żadnego turnieju od ubiegłorocznego Orange Bowl. Na drugim miejscu pozostała Tajwanka En Shuo Liang, która wygrała Australian Open 2018. Z kolei na trzecią lokatę awansowała w poniedziałek 14-letnia Amerykanka Cori Gauff, która była najlepsza na paryskiej mączce, a do tego osiągnęła finał US Open 2017.

W rankingu juniorów nowym liderem został mistrz z Paryża, Tajwańczyk Chun Hsin Tseng. Wyprzedził on Argentyńczyka Sebastiana Baeza, którego pokonał w finale Rolanda Garrosa. Na trzecim miejscu plasuje się syn legendarnego Czecha Petra Kordy, Sebastian. Jeśli chodzi o Polaków, to Daniel Michalski jest 34. juniorem globu, zaś Wojciech Marek przesunął się na 54. pozycję.

Czy Iga Świątek osiągnie finał Wimbledonu 2018?