US Open: trudna przeprawa Stana Wawrinki z kwalifikantem. Stefanos Tsitsipas przegrał z Daniłem Miedwiediewem

Stan Wawrinka w czterech setach pokonał Ugo Humberta w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku wielkoszlemowego US Open 2018. Z turniejem pożegnał się Stefanos Tsitsipas, który przegrał z Daniłem Miedwiediewem.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Stana Wawrinkę i Ugo Humberta dzieli ledwie 38 miejsc w rankingu. Jednak różnica ich dokonań i renomy jest kolosalna. Szwajcar, aktualnie 101. gracz globu, to trzykrotny mistrz wielkoszlemowy, który obecnie próbuje odbudować się po kontuzji i operacjach kolana. Z kolei Francuz, 139. zawodnik świata, dopiero zaczyna zawodową karierę i stawia pierwsze kroki na poziomie Wielkiego Szlema. W środę ci dwaj tenisiści zmierzyli się ze sobą w II rundzie US Open 2018.

20-letni leworęczny i chętnie atakujący przy siatce Humbert okazał się dla Wawrinki bardzo wymagającym rywalem. Tenisista z Lozanny musiał się mocno natrudzić, aby odnieść zwycięstwo. Pierwszego seta Szwajcar wygrał po rozgrywce tie breakowej. Drugiego przegrał 4:6. Na początku trzeciego stracił podanie, ale odrobił stratę i zwyciężył 6:3. Z kolei w czwartej partii Wawrinka objął prowadzenie 5:4 i serwował po wygraną, lecz został przełamany. Po chwili jednak ponownie odebrał podanie Francuzowi i drugiej szansy na zwieńczenie spotkania już nie zmarnował.

Mecz trwał trzy godziny i 21 minut. W tym czasie Wawrinka zaserwował sześć asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z 12 break pointów, posłał 43 zagrania kończące, popełnił 57 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 140 punktów, o 11 więcej od rywala. Humbertowi natomiast zapisano 11 asów, 39 uderzeń wygrywających i 42 pomyłki własne.

Dla grającego z dziką kartą Wawrinki to dziewiąty z rzędu wygrany mecz na kortach Flushing Meadows. Zarazem po raz pierwszy od Roland Garros 2017 awansował do III rundy turnieju wielkoszlemowego. O awans do 1/8 finału Szwajcar powalczy z innym tenisistą, który po kłopotach zdrowotnych chce wrócić do ścisłej światowej czołówki, Milosem Raoniciem. Rozstawiony z numerem 25. Kanadyjczyk w środę bez straty seta uporał się z Gillesem Simonem.

Stefanos Tsitsipas był jedną z jaśniejszych postaci okresu przygotowawczego do US Open. Na początku sierpnia doszedł do półfinału w Waszyngtonie, a w kolejnym tygodniu zanotował finał w Toronto, pokonując czterech tenisistów z czołowej "10" rankingu. Dlatego Grek był uznawany za jednego z tych, którzy w Nowym Jorku mogą zagrozić najlepszym. Przygodę z US Open 2018 zakończył się jednak już w II rundzie. W tej fazie nie sprostał Daniłowi Miedwiediewowi.

22-letni Miedwiediew, który przed startem zmagań na Flushing Meadows wygrał turniej w Winston-Salem, w 1/16 finału zmierzy się ze swoim rówieśnikiem, Borną Coriciem. Oznaczony numerem 20. Chorwat w środę wygrał 7:6(4), 6:2, 6:3 z Roberto Carballesem.