Górnik Bytom i Beskidy Ustroń triumfatorami drużynowych mistrzostw Polski. Hit finału dla Marty Leśniak

Drużyny KS Górnik Bytom wśród kobiet i UKS Beskidy Ustroń wśród mężczyzn zostały zwycięzcami drużynowych mistrzostw Polski. Turnieje finałowe odbyły się w Bielsku-Białej i Bytomiu.

Rafał Smoliński
Paula Kania WP SportoweFakty / Seweryn Dombrowski / Na zdjęciu: Paula Kania
Polski Związek Tenisowy dobrze wybrał termin drużynowych mistrzostw kraju. Połowa grudnia to okres przygotowań do nowego sezonu, dlatego wielu czołowych graczy mogło sprawdzić swoją dyspozycję. Bardzo dobrze wyglądała obsada turnieju kobiet, który odbył się w Bielsku-Białej. Ostatecznie na start nie zdecydowała się Magda Linette.

Emocji nie zabrakło. Hitem finału było starcie Magdaleny Fręch z Martą Leśniak. Notowana w drugiej setce rankingu WTA łodzianka przegrała z bardziej doświadczoną rodaczką 7:5, 3:6, 1:6. Drugi punkt dla klubu SAT Szczecin zdobyła Daria Kuczer, ale potem przyszła odpowiedź ze strony zawodniczek Górnika Bytom. Paula Kania i Magdalena Hędrzak doprowadziły do stanu po 2. Potem dołożyły jeszcze zwycięstwo w deblu i to ekipa ze Śląska triumfowała ostatecznie 4:2. Brąz wywalczyły tenisistki STK Sopot.

Panowie rywalizowali w Bytomiu. Zespół gospodarzy odpadł w półfinale po porażce z UKS Beskidy Ustroń i musiał się zadowolić brązowym medalem. Zawodnicy z Ustronia poszli za ciosem i w finale pokonali Grunwald Poznań 4:0. Gry singlowe rozstrzygnęli na swoją korzyść Paweł Ciaś, Grzegorz Panfil, Mateusz Kowalczyk oraz Czech Jaroslav Pospisil. Dla Panfila i Kowalczyka był to sentymentalny powrót na korty, na których rozwinęła się ich zawodowa kariera.

Warto zauważyć, że po srebrne medale drużynowych mistrzostw Polski sięgnęli Marta Leśniak i Szymon Walków. Wcześniej powyższa dwójka wzięła udział w czeskiej ekstralidze i przyczyniła się do zajęcia przez drużynę Severočeská tenisová siódmego miejsca. Po tytuł u naszych południowych sąsiadów po raz trzeci w historii sięgnęła ekipa 1. CLTK Praga, która zakończyła dominację Agrofertu Prościejów.

Magdalena Hędrzak / Paula Kania - Olga Gołaś / Barbara Walsky 6:3, 6:0
Magdalena Fręch / Marcelina Podlińska - Daria Kuczer / Marta Leśniak 6:0, 6:0 (walkower)

mecz o 3. miejsce: STK Sopot - Advantage Bielsko-Biała 3:3 (sety 7:6)
Carolina Cerowska - Magdalena Zajda 3:6, 7:6(3), 3:6
Paulina Czarnik - Klara Siłka 6:1, 6:0
Marta Komar - Justyna Jegiołka 2:6, 3:6
Paulina Jastrzębska - Zofia Podbioł 6:2, 6:2
Carolina Cerowska / Marta Komar - Klara Siłka / Magdalena Zajda 3:6, 2:6
Paulina Czarnik / Paulina Jastrzębska - Justyna Jegiołka / Zofia Podbioł 6:3, 6:2