ATP Buenos Aires: Schwartzman nie zdobył tytułu dla babci. Cecchinato rozgromił Argentyńczyka w finale

Marco Cecchinato w dwóch setach pokonał Diego Schwartzmana w finale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Buenos Aires. Dla Włocha to trzeci w karierze tytuł na poziomie głównego cyklu.

Marcin Motyka
Marco Cecchinato, mistrz Argentina Open 2019 Getty Images / Marcelo Endelli / Na zdjęciu: Marco Cecchinato, mistrz Argentina Open 2019
W turnieju ATP w Buenos Aires Diego Schwartzman grał w hołdzie dla niedawno zmarłej babci. Argentyńczyk doszedł do finału, po drodze eliminując m.in. najwyżej rozstawionego Dominika Thiema, lecz nie zdołał wywalczyć trofeum. W meczu o tytuł okazał się słabszy od Marco Cecchinato.

Cecchinato od początku niedzielnego pojedynku dominował na korcie. Pierwszego seta Włoch wygrał bardzo gładko, 6:1. Mimo żarliwego dopingu miejscowej publiczności, również w kolejnej partii Schwartzman nie był w stanie podjąć równorzędnej walki. Argentyńczyk przegrywał wymiany oraz fatalnie serwował (po drugim podaniu zdobył zaledwie cztery z 20 rozegranych gemów i czterokrotnie został przełamany). Solidnie grający Włoch w drugiej odsłonie zwyciężył 6:2 i po 65 minutach rywalizacji zakończył spotkanie.

- Udało mi się rozegrać świetny mecz. Cieszę się, że zdobyłem tytuł. Zagrałem w trzecim finale i po raz trzeci wygrałem, co daje mi dużo radości - powiedział Cecchinato, który w zeszłym sezonie wygrał imprezy głównego cyklu w Budapeszcie i w Umagu. Za triumf w Buenos Aires zainkasuje 250 punktów do rankingu ATP i ponad 101,8 tys. dolarów.

Z kolei Schwartzman poniósł trzecią porażkę w piątym finale rangi ATP World Tour. - Marco rozegrał wspaniały mecz i nie pozwolił mi nic zrobić. Ale gra w ojczyźnie i dotarcie do finału jest dla mnie bardzo miłe - mówił Argentyńczyk, który na pocieszenie otrzyma 150 "oczek" oraz 55 tys. dolarów.

Po finale singla Schwartzman przegrał również mecz o tytuł w grze podwójnej. Argentyńczyk i Dominic Thiem ulegli 1:6, 1:6 najwyżej rozstawionym reprezentantom gospodarzy Maximo Gonzalezowi i Horacio Zeballosowi, dla których to pierwszy tytuł zdobyty w parze. Ogółem dla 35-letniego Gonzaleza to piąte deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 33-letniego Zeballosa - 11.

Argentina Open, Buenos Aires (Argentyna)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 590,7 tys. dolarów
niedziela, 17 lutego

finał gry pojedynczej:

Marco Cecchinato (Włochy, 3) - Diego Schwartzman (Argentyna, 4) 6:1, 6:2

finał gry podwójnej:

Maximo Gonzalez (Argentyna, 1) / Horacio Zeballos (Argentyna, 1) - Diego Schwartzman (Argentyna) / Dominic Thiem (Austria) 6:1, 6:1

Czy w sezonie 2019 Marco Cecchinato zdobędzie kolejny tytuł?