ATP Monte Carlo: identycznie jak przed rokiem. Rafael Nadal oddał pięć gemów Grigorowi Dimitrowowi

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał Grigora Dimitrowa w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo. Mecz zakończył się identycznym wynikiem, jak ich zeszłoroczne starcie w półfinale tej imprezy.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W ubiegłym sezonie Rafael Nadal i Grigor Dimitrow zmierzyli się w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo. Wówczas Hiszpan odniósł jedno z najłatwiejszych zwycięstw w historii konfrontacji z Bułgarem, zwyciężając 6:4, 6:1. W czwartek ci tenisiści zagrali ze sobą ponownie, znów w Monte Carlo, tyle że na etapie III rundy. I jak przed 12 miesiącami Nadal wygrał 6:4, 6:1.

Tenisista z Majorki od początku czwartkowego meczu zaznaczył swoją przewagę i szybko wyszedł na prowadzenie 4:1. Wtedy jednak przytrafił mu się słabszy okres. Dimitrow to wykorzystał, zniwelował stratę przełamania i wyrównał na 4:4. To był jednak jedyny dobry moment Bułgara tego dnia na korcie.

Nadal bowiem błyskawicznie wrócił na poziom nieosiągalny dla rywala. Był jak ściana, w defensywie odgrywał niemal każdą piłkę, wspaniale kontrował z forhendu, a - kiedy była na to szansa - popisywał się też skrótami i efektownymi wolejami. Od stanu 4:4 do końca meczu Hiszpan stracił zaledwie jednego gema.

Pojedynek trwał godzinę i 34 minuty. W tym czasie Nadal zaserwował jednego asa, posłał 11 zagrań kończących, popełnił 21 niewymuszonych błędów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z ośmiu break pointów i łącznie zdobył 63 punkty, o 16 więcej od rywala. Dimitrowowi z kolei zapisano trzy asy, 13 uderzeń wygrywających oraz 21 pomyłek własnych.

Dla Hiszpana, 11-krotnego mistrza Rolex Monte-Carlo Masters, to 15. ćwierćfinał w 16. występie w tym turnieju. Czwartkowa wygrana jest jego 70. na kortach w Monte Carlo. Więcej zwycięskich spotkań ma jedynie w Rolandzie Garrosie (86). W 1/4 finału Majorkanin, który pokonał Dimitrowa 12. raz w 13. spotkaniu, zmierzy się z Guido Pellą. Z Argentyńczykiem ma bilans 2-0.

Do najlepszej "ósemki" awansował także Lorenzo Sonego. Włoski kwalifikant zaserwował jednego asa, uzyskał cztery przełamania, posłał 20 zagrań kończących i ograł 6:2, 7:5 Camerona Norrie'ego. Dla Sonego to pierwszy w karierze ćwierćfinał turnieju rangi ATP Masters 1000. W kolejnej fazie zagra z lepszym z pary Dusan Lajović - Dominic Thiem.

Rolex Monte-Carlo Masters, Monte Carlo (Monako)