ATP Barcelona: nieudany dzień braci Zverevów. Alexander zmarnował meczbola, Mischa zdobył cztery gemy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev nie wykorzystał piłki meczowej i po tie breaku trzeciego seta przegrał z Nicolasem Jarrym w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 500 w Barcelonie. Odpadł także brat Niemca, Mischa, który uległ Davidowi Ferrerowi.

Tegoroczny sezon gry na kortach ziemnych dla Alexandra Zvereva jest jak na razie nieudany. Niemiec wziął udział w trzech turniejach i zwyciężył tylko w dwóch z pięciu rozegranych spotkań. W Marrakeszu i w Monte Carlo wygrał po jednym pojedynku, a w Barcelonie odpadł już po swoim inauguracyjnym meczu. We wtorek, w II rundzie (w I rundzie miał wolny los), nie wykorzystał meczbola i po tie breaku decydującego seta przegrał z Nicolasem Jarrym.

Mecz obfitował w emocje i zwroty sytuacji. Pierwszego seta Zverev wygrał 6:3, dwukrotnie przełamując rywala. W drugim do stanu 5:5 obaj utrzymywali własne podania, ale wówczas Jarry uzyskał breaka, a po chwili zakończył tę partię. Z kolei w trzeciej odsłonie Chilijczyk wyszedł na prowadzenie 3:0, Niemiec jednak ruszył w pogoń, odrobił straty, a w 12. gemie wywalczył piłkę meczową. Nie wykorzystał jej, posyłając bekhend w aut, i o losach meczu musiał decydować tie break. W rozstrzygającej rozgrywce tenisista z Hamburga prowadził 3-0, lecz stracił pięć punktów z rzędu. Zdołał wyrównać na 5-5, jednakże po chwili było 6-5 dla Jarry'ego. To oznaczało meczbola dla Chilijczyka, przy którym Zverev nie wytrzymał napięcia. Trafił z bekhendu w siatkę i ten ponad dwuipółgodzinny bój dobiegł końca.

Pokonując aktualnie trzeciego w rankingu ATP Zvereva, Jarry odniósł swoje największe zwycięstwo w karierze i zarazem trzecie nad rywalem z czołowej "10". Został też pierwszym Chilijczykiem, który pokonał tenisistę z Top 10, od maja 2009 roku, gdy w ćwierćfinale Rolanda Garrosa Fernando Gonzalez ograł wówczas trzeciego na świecie Andy'ego Murraya. W 1/8 finału 23-latek z Santiago zmierzy się z lepszym z pary Grigor Dimitrow - Fernando Verdasco.

Wtorek na korcie im. Rafaela Nadala był niepomyślny również dla starszego z braci Zverevów, Mischy. Niemiec przegrał 3:6, 1:6 z Davidem Ferrerem, dla którego to 15. i jednocześnie ostatni w karierze występ w Barcelonie. W II rundzie Hiszpan zmierzy się z Lucasem Pouille'em, turniejową "15".

Do II rundy awansowali również dwaj inni Hiszpanie, Nicola Kuhn i Albert Ramos. 19-letni Kuhn pokonał 7:6(3), 4:6, 6:2 starszego o dziewięć lat Federico Delbonisa i wygrał pierwszy w karierze mecz w imprezie rangi ATP Tour 500. O kolejne zwycięstwo powalczy z Fabio Fogninim. Z kolei Ramos okazał się lepszy od Camerona Norrie'ego, a jego następnym rywalem został Danił Miedwiediew.

Chilijczycy natomiast we wtorek mogli cieszyć się nie tylko z sukcesu Jarry'ego, ale i Christiana Garina. 22-latek z Santiago w dwóch setach wygrał mecz I rundy z Martinem Klizanem. O 1/8 finału Garin, który przed dwoma tygodniami triumfował w imprezie w Houston i został pierwszym od ponad dziesięciu lat chilijskim mistrzem imprezy głównego cyklu, zagra z Denisem Shapovalovem.

W III rundzie zameldował się już także Kei Nishikori. Japończyk, zwycięzca Barcelona Open Banc Sabadell z lat 2014-15, pokonał 7:5, 6:2 Taylora Fritza, od stanu 1:4 w pierwszym secie zdobywając 12 z 15 rozegranych gemów. Kolejnym rywalem Nishikoriego będzie Felix Auger-Aliassime bądź Malek Jaziri, który we wtorek okazał się lepszy od Guido Andreozziego. Argentyńczyk zastąpił w drabince Philippa Kohlschreibera.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania) ATP World Tour 500, kort ziemny, pula nagród wtorek, 23 kwietnia

II runda gry pojedynczej:   Kei Nishikori (Japonia, 4) - Taylor Fritz (USA) 7:5, 6:2 Nicolas Jarry (Chile) - Alexander Zverev (Niemcy, 2/WC) 3:6, 7:5, 7:6(5)

I runda gry pojedynczej:

Christian Garin (Chile) - Martin Klizan (Słowacja) 7:5, 6:4 Malek Jaziri (Tunezja) - Guido Andreozzi (Argentyna, LL) 6:7(3), 6:4, 6:2 Albert Ramos (Hiszpania, Q) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:2, 6:2 David Ferrer (Hiszpania, WC) - Mischa Zverev (Niemcy) 6:3, 6:1 Nicola Kuhn (Hiszpania, WC) - Federico Delbonis (Argentyna, Q) 7:6(3), 4:6, 6:2

Kto awansuje do III rundy turnieju ATP w Barcelonie?