WTA Stuttgart: Petra Kvitova skruszyła opór Anett Kontaveit. Drugi tytuł Czeszki w 2019 roku

Petra Kvitova została mistrzynią turnieju WTA Premier w Stuttgarcie. W finale Czeszka pokonała Estonkę Anett Kontaveit i wywalczyła drugi tytuł w 2019 roku.

Petra Kvitova, mistrzyni Porsche Tennis Grand Prix Stuttgart 2019 Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Petra Kvitova, mistrzyni Porsche Tennis Grand Prix Stuttgart 2019
W Stuttgarcie Petra Kvitova zdobyła drugi tytuł w 2019 roku (Sydney). Nie przyszło jej to łatwo. Rozegrała dwa trzysetowe mecze, w ćwierćfinale z Anastasiją Sevastovą i w półfinale z Kiki Bertens. W finale Czeszka zwyciężyła 6:3, 7:6(2) Anett Kontaveit. W tym sezonie 18 turniejów WTA zostało wygranych przez 18 różnych tenisistek. Kvitova zakończyła tę serię.

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Kvitova uzyskała na 4:2. W drugiej partii Kontaveit prowadziła 3:1, ale Czeszka wyrównała na 3:3. W 10. gemie dwukrotna mistrzyni Wimbledonu obroniła dwie piłki setowe. W tie breaku zdobyła sześć punktów z rzędu. Kontaveit obroniła dwie piłki meczowe, ale trzecią Kvitova wykorzystała forhendem.

W trwającym 91 minut spotkaniu Kvitova zaserwowała pięć asów i zdobyła 36 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Czeszka obroniła pięć z siedmiu break pointów, a sama wykorzystała trzy z sześciu szans na przełamanie. Wcześniej w Stuttgarcie najdalej doszła do półfinału (2012 i 2016), podobnie jak Kontaveit (2018).

Kvitova podwyższyła na 4-2 bilans meczów z Kontaveit. Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W Brisbane lepsza była Estonka, podobnie jak w III rundzie Rolanda Garrosa 2018. Ich pierwsze starcie na korcie ziemnym miało miejsce w ubiegłym sezonie w Madrycie. Wygrała je Czeszka w trzech setach. W poniedziałek Kvitova awansuje w rankingu na drugiej miejsce, a Kontaveit pozostanie na 15. pozycji.

Kvitova zdobyła w Stuttgarcie tytuł jako druga reprezentantka Czech. W ubiegłym sezonie triumfowała Karolina Pliskova. Kontaveit po raz piąty zagrała w decydującym meczu głównego cyklu. Pozostaje z jednym tytułem, zdobytym w 2017 roku w Den Bosch. Dla Kvitovej to 27. triumf (bilans finałów 27-9).

Mistrzyniami debla zostały Mona Barthel i Anna-Lena Friedsam. W finale Niemki pokonały 2:6, 6:3, 10-6 Rosjankę Anastazję Pawluczenkową i Czeszkę Lucie Safarovą. Było to starcie par, które wystąpiły dzięki dzikim kartom. Dla Barthel to drugi tytuł w Stuttgarcie. W 2013 roku triumfowała razem z Sabiną Lisicką.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)
WTA Premier, kort ziemny w hali, pula nagród 886,1 tys. dolarów
niedziela, 28 kwietnia

finał gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, 3) - Anett Kontaveit (Estonia, 8) 6:3, 7:6(2)

finał gry podwójnej:

Mona Barthel (Niemcy, WC) / Anna-Lena Friedsam (Niemcy, WC) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, WC) / Lucie Safarova (Czechy, WC) 2:6, 6:3, 10-6

Czy Petra Kvitova zostanie liderką rankingu?