WTA Rabat: Maria Sakkari złamała opór Johanny Konty. Pierwszy triumf Greczynki

Maria Sakkari pokonała w trzech setach Brytyjkę Johannę Kontę i została mistrzynią turnieju WTA International w Rabacie. Greczynka zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu.

Maria Sakkari Getty Images / Paul Kane / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Maria Sakkari (WTA 51) była w Rabacie nie do zatrzymania. W pięciu meczach straciła jedną partię. W ćwierćfinale wyeliminowała Elise Mertens, mistrzynię imprezy sprzed roku. W finale Greczynka wróciła z 2:6, 2:4 i zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:1 Johannę Kontę (WTA 47). Dla Brytyjki to zdecydowanie najlepszy występ na kortach ziemnych. Wcześniej w głównym cyklu nigdy nie wygrała więcej niż dwa mecze z rzędu na tej nawierzchni.

W pierwszym secie Konta uzyskała dwa przełamania. W drugiej partii Brytyjka wykorzystała break pointa na 3:2, ale od 4:2 przegrała cztery gemy z rzędu. Mogła przerwać serię rywalki i wyrównać na 5:5, ale straciła podanie ze stanu 40-0. W trzecim secie na korcie prym wiodła Sakkari, która oddała rywalce tylko 13 punktów.

W trwającym godzinę i 57 minut meczu Sakkari zaserwowała osiem asów, o pięć więcej niż Konta. Greczynka trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 27 kończących uderzeń i 24 niewymuszone błędy. Brytyjka miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 42 pomyłki.

Sakkari po raz pierwszy pokonała Kontę. W Wimbledonie (2017) i Pucharze Federacji (2019) lepsza była Brytyjka. Greczynka wystąpiła w drugim finale w głównym cyklu i zdobyła pierwszy tytuł. W ubiegłym sezonie w San Jose przegrała 1:6, 0:6 z Mihaelą Buzarnescu. Konta, była czwarta rakieta globu, największy triumf święciła w 2017 roku w Miami. Bilans jej finałów to teraz 3-4.

Sakkari zdobyła tytuł WTA jako pierwsza Greczynka od stycznia 2008 roku. Wtedy w Hobart piąty i ostatni triumf w głównym cyklu odniosła Eleni Daniilidou, była 21. rakieta globu. Sakkari jak na razie najwyżej w rankingu była notowana na 29. miejscu (wrzesień 2018).

Dla obu tenisistek to nie koniec pracowitego tygodnia. Już w niedzielę w Madrycie Sakkari zagra z Carlą Suarez, a Konta zmierzy się z Alison Riske. W poniedziałek Greczynka awansuje na 39. miejsce w rankingu, a Brytyjka będzie notowana na 41. pozycji.

Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (Maroko)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 4 maja

finał gry pojedynczej:

Maria Sakkari (Grecja, 6) - Johanna Konta (Wielka Brytania, 7) 2:6, 6:4, 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy w 2019 roku Maria Sakkari wygra kolejny turniej WTA?