WTA Rzym: krecz Petry Kvitovej. Karolina Pliskova i Marketa Vondrousova w ćwierćfinale

Petra Kvitova skreczowała w trzecim secie meczu z Marią Sakkari w III rundzie turnieju WTA Premier 5 w Rzymie. Do ćwierćfinału awansowały Karolina Pliskova i Marketa Vondrousova.

Petra Kvitova Getty Images / Tom Dulat / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Petra Kvitova (WTA 5) nie zagra w ćwierćfinale imprezy w Rzymie. W 1/8 finału Czeszka skreczowała w trzecim secie przy prowadzeniu 7:5, 5:7, 4:0 Marii Sakkari (WTA 39). Powód to problemy z lewą łydką. W pierwszym secie Greczynka wróciła z 0:3. W drugiej partii z 1:3 wyrównała na 3:3, ale Kvitova zaliczyła przełamanie na 7:5. W decydującej odsłonie Czeszka dwa razy oddała podanie do zera. Po trzecim gemie poprosiła o interwencję medyczną, a po czwartym (miała w nim break pointa) zdecydowała się nie kontynuować gry.

W trwającym dwie godziny i 15 minut meczu Sakkari obroniła 11 z 14 break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu szans. Zdobyła o 13 punktów więcej (94-81). Greczynka po raz drugi w tym roku zmierzyła się z Kvitovą. W Miami wygrała Czeszka 6:1, 6:4. Dla dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu był to 10. start w sezonie i dopiero po raz trzeci odpadła przed ćwierćfinałem, po Brisbane i Indian Wells. Zdobyła tytuły w Sydney i Stuttgarcie oraz osiągnęła finały Australian Open i w Dubaju.

W piątek dojdzie do starcia kwalifikantek, bo rywalką Sakkari będzie Kristina Mladenović. W tym roku na kortach ziemnych Greczynka dwa razy odpadła w I rundzie (Stambuł i Madryt), ale też osiągnęła ćwierćfinał w Charlestonie i zdobyła tytuł w Rabacie. Wygrała 10 z ostatnich 11 meczów. Sakkari po raz drugi wystąpiła w 1/8 finału w Rzymie. Przed rokiem odprawiła Kiki Bertens i Karolinę Pliskovą, a następnie urwała dwa gemy Andżelice Kerber.

Karolina Pliskova (WTA 7) zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:3 Sofię Kenin (WTA 37). W pierwszym secie Czeszka od 4:2 straciła cztery gemy z rzędu, a w drugim wróciła z 0:2. W trwającym godzinę i 54 minuty meczu zaserwowała 12 asów i zdobyła 39 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła siedem z 11 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans. Pliskova podwyższyła na 3-0 bilans spotkań z Kenin i po raz drugi awansowała w Rzymie do ćwierćfinału (2017). Kolejną rywalką Czeszki będzie Wiktoria Azarenka.

Marketa Vondrousova (WTA 44) wygrała 7:5, 2:6, 6:2 z Darią Kasatkiną (WTA 21). W ciągu dwóch godzin i 13 minut Czeszka zdobyła o jeden punkt mniej (91-92), ale uzyskała o jedno przełamanie więcej (7-6). Tenisistka z Sokolova po raz drugi w tym roku pokonała Rosjankę (6:2, 6:1 w Indian Wells).

Bilans tegorocznych spotkań Vondrousovej to teraz 22-5. Osiągnęła finały w Budapeszcie i Stambule oraz ćwierćfinały w Indian Wells i Miami. W Rzymie stoczyła trzy trzysetowe batalie, z czego dwie jednego dnia. W czwartek wyeliminowała również Simonę Halep. Następną przeciwniczką Czeszki będzie Johanna Konta.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)