ATP Rzym: Kubot i Melo przegrali nocny bój o finał. Cabal i Farah powalczą o obronę tytułu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Łukasz Kubot
Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Łukasz Kubot

Łukasz Kubot i Marcelo Melo nie wystąpią w niedzielnym finale gry podwójnej turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. W sobotnim spotkaniu lepsi po super tie breaku okazali się broniący tytułu Kolumbijczycy Juan Sebastian Cabal i Robert Farah.

Łukasz Kubot i Marcelo Melo nie mają miłych wspomnień ze spotkań z Kolumbijczykami na mączce. W 2018 roku przegrali z nimi w Madrycie i Rzymie. Z kolei na kortach twardych bilans ich meczów jest remisowy i wynosi 2-2. Juan Sebastian Cabal i Robert Farah wyeliminowali w ćwierćfinale Bryanów po obronie meczboli, ale bardzo chcieli pójść za ciosem i zakwalifikować się do finału.

W pierwszym secie Kubot i Melo zagrali znakomicie. Mieli tylko jeden moment zawahania, gdy w piątym gemie podanie stracił tenisista z Belo Horizonte. Polsko-brazylijski duet dwukrotnie odebrał serwis Cabalowi i raz przełamał Faraha. W takich okolicznościach wygrał zasłużenie premierową partię 6:2.

Kolumbijczycy poprawili grę w drugiej odsłonie i nie oddawali już piłek za darmo. Walczyli i w trzecim gemie odebrali serwis Kubotowi, jednak lubinianin i jego partner natychmiast wyrównali na po 2. Potem w dziewiątym gemie Melo wyszedł ze stanu 15-40, a że okazji już więcej nie było, to decydował tie break. W rozgrywce tej kluczowy okazał się błąd Polaka po pierwszej zmianie stron, który pewnie wykorzystali przeciwnicy.

Cabal i Farah wygrali drugą partię 7:6, dlatego konieczny był super tie break. Kubot i Melo prowadzili już 5-3, jednak przegrali trzy kolejne piłki i gra się wyrównała. To był kolejny set walki, w którym o zwycięstwie decydowały detale. Farah wygrał dwa serwisy przy stanie 7-8 i razem z rodakiem miał piłkę meczową. Wtedy doszło do krótkiej wymiany, którą błędem przy siatce zwieńczył nasz reprezentant. Było to o tyle bolesne, że Polak ciągnął grę swojej pary w ważnych momentach.

Kubot i Melo przegrali po 100 minutach 6:2, 6:7(4), 8-10 i na półfinale zakończyli zmagania w Rzymie. Otrzymają za to po 360 punktów do rankingu ATP. Gdyby sięgnęli po tytuł, to zostaliby najlepszą parą sezonu 2019. O obronę tytułu międzynarodowych mistrzostw Włoch rozstawieni z "trójką" na kortach Foro Italico Cabal i Farah powalczą w niedzielę z oznaczoną szóstym numerem parą Raven Klaasen i Michael Venus.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 5,207 mln euro sobota, 18 maja

półfinał gry podwójnej:

Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 3) / Robert Farah (Kolumbia, 3) - Łukasz Kubot (Polska, 1) / Marcelo Melo (Brazylia, 1) 2:6, 7:6(4), 10-8