ATP Lyon: Richard Gasquet obronił meczbole. Wtorek rozpocznie pojedynek Huberta Hurkacza

Richard Gasquet obronił meczbole i po tie breaku trzeciego seta pokonał Maxime'a Janviera w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Lyonie. We wtorek do rywalizacji w singlu przystąpi Hubert Hurkacz.

Marcin Motyka
Richard Gasquet Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Richard Gasquet
Po półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją i operacją pachwiny Richard Gasquet potrzebuje praktyki meczowej. W celu rozegrania kolejnych spotkań poprosił o dziką kartę do głównej drabinki turnieju ATP w Lyonie. Otrzymał ją, ale niewiele zabrakło, by z imprezą Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes pożegnał się już po swoim inauguracyjnym pojedynku. W poniedziałek Francuz zmierzył się z kwalifikantem Maxime'em Janvierem i ostatecznie pokonał niżej notowanego rodaka, ale przyszło mu to z wielkim trudem. Zwyciężył 6:7(5), 6:2, 7:6(2), w 12. gemie trzeciego seta broniąc dwóch meczboli.

Gasquet, który w ciągu dwóch godzin i 43 minut gry zaserwował dziewięć asów, wykorzystał pięć z 11 break pointów i obronił 19 z 22 piłek na przełamanie dla Janviera, w II rundzie zmierzy się z Taylorem Fritzem. Amerykanin ani razu nie oddał serwisu i okazał się lepszy od Jiriego Vesely'ego.

W drugim poniedziałkowym francuskim meczu także wygrał wyżej notowany z reprezentantów gospodarzy. Pierre-Hugues Herbert pokonał 6:2, 7:5 Jeremy'ego Chardy'ego i w II rundzie również powalczy z Amerykaninem, Steve'em Johnsonem. 29-latek z Kalifornii ograł Lloyda Harrisa, szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji, który zastąpił mającego problemy żołądkowe Martina Klizana.

Ze statusem lucky losera do drabinki wszedł też Tristan Lamasine i on skorzystał z uśmiechu losu. Grający w zastępstwie zmagającego się z bólem ramienia Michaiła Kukuszkina Francuz pokonał 6:0, 7:6(5) Jannika Sinnera. W II rundzie Lamasine stanie naprzeciw najwyżej rozstawionego Nikołoza Basilaszwilego.

Oznaczony "trójką" Denis Shapovalov na inaugurację zagra z Ugo Humbertem. Francuz wygrał 6:1, 6:3 z Cameronem Norrie'em. Z kolei rywalem Jo-Wilfrieda Tsongi w 1/8 finału został Steven Diez. Kanadyjski kwalifikant w poniedziałek zmierzył się z Bernardem Tomiciem, który nie dokończył meczu z powodu choroby.

We wtorek do rywalizacji w singlu przystąpi Hubert Hurkacz. Polak, który w niedzielę odpadł z turnieju debla, zagra z Pablo Cuevasem. Pojedynek wrocławianina z Urugwajczykiem został wyznaczony na korcie numer 1 i będzie pierwszym meczem dnia. Rozpocznie się o godz. 11:00.

Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes, Lyon (Francja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 524,3 tys. euro
poniedziałek, 20 maja

I runda gry pojedynczej:

Richard Gasquet (Francja, 6/WC) - Maxime Janvier (Francja, Q) 6:7(5), 6:2, 7:6(2)
Pierre-Hugues Herbert (Francja, 7) - Jeremy Chardy (Francja) 6:2, 7:5
Ugo Humbert (Francja) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:1, 6:3
Taylor Fritz (USA) - Jiri Vesely (Czechy, Q) 7:5, 7:6(3)
Steve Johnson (USA) - Lloyd Harris (RPA, LL) 6:2, 7:6(2)
Steven Diez (Kanada, Q) - Bernard Tomic (Australia) 6:4, 4:1 i krecz
Tristan Lamasine (Francja, LL) - Jannik Sinner (Włochy, Q) 6:0, 7:6(5)

wolne losy: Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 1); Roberto Bautista (Hiszpania, 2); Denis Shapovalov (Kanada, 3/WC); Felix Auger-Aliassime (Kanada, 4)

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Lyonie?