WTA Birmingham: Elina Switolina i Aryna Sabalenka za burtą. Awans Karoliny Pliskovej

Elina Switolina i Aryna Sabalenka na I rundzie zakończyły udział w turnieju WTA Premier w Birmingham. Pierwszy mecz wygrała Karolina Pliskova.

Elina Switolina Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Elina Switolina
Już pierwszego dnia z turniejem w Birmingham pożegnały się dwie rozstawione tenisistki. Elina Switolina (WTA 7) przegrała 3:6, 6:3, 4:6 z Margaritą Gasparian (WTA 62). W ciągu godziny i 53 minut obie tenisistki miały po 12 break pointów. Ukrainka uzyskała pięć przełamań, a sama sześć razy oddała podanie. Rosjanka zdobyła o pięć punktów więcej (88-83) i odniosła drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W ubiegłym sezonie w Linzu odprawiła Kiki Bertens. Kolejną rywalką Gasparian będzie Jekaterina Aleksandrowa lub Petra Martić.

Aryna Sabalenka (WTA 10) uległa 3:6, 6:2, 6:7(1) Su-Wei Hsieh (WTA 28). Białorusinka nie wykorzystała prowadzenia 4:2 w trzecim secie. W ciągu godziny i 56 minut obie zawodniczki zaliczyły po trzy przełamania. Tajwanka zdobyła o cztery punkty więcej (89-85) i po raz drugi pokonała Sabalenkę. W ubiegłym sezonie wyeliminowała ją w Rzymie.

W II rundzie Hsieh zmierzy się z Barborą Strycovą (WTA 51), która zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:4 Heather Watson (WTA 122). W trwającym dwie godziny i 29 minut meczu Czeszka odparła sześć z ośmiu break pointów i uzyskała trzy przełamania. Zdobyła 41 z 58 punktów przy własnym pierwszym podaniu i po raz drugi pokonała Brytyjkę w Birmingham (2016). Bilans ich wszystkich spotkań to teraz 4-2 dla Strycovej.

Karolina Pliskova (WTA 3) pokonała 6:3, 6:4 Mihaelę Buzarnescu (WTA 42). W ciągu 69 minut Czeszka zaserwowała 11 asów i zdobyła 37 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała dwa z dziewięciu break pointów i podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Rumunką. Kolejną jej rywalką będzie Kristyna Pliskova lub Wiktoria Tomowa.

Johanna Konta (WTA 18) wygrała 6:4, 6:2 z Anett Kontaveit (WTA 20). Brytyjka zdobyła 27 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów, a sama zaliczyła cztery przełamania. Dzięki znakomitej grze na kortach ziemnych (finały w Rabacie i Rzymie, półfinał Rolanda Garros) tenisistka z Eastbourne wróciła do Top 20 rankingu. W II rundzie Konta spotka się z Igą Świątek lub Jeleną Ostapenko.

Jewgienija Rodina (WTA 76) zwyciężyła 6:2, 2:6, 6:4 Kristinę Mladenović (WTA 48). W trwającym godzinę i 48 minut meczu Rosjanka cztery razy oddała podanie, a sama zaliczyła pięć przełamań. To czwarty wygrany przez nią mecz w tym roku (bilans 4-17). W ubiegłym sezonie Rodina doszła do IV rundy Wimbledonu.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania)