WTA Birmingham: awans Barty. Ostapenko w ćwierćfinale, Kristyna górą w starciu sióstr Pliskovych

Ashleigh Barty pokonała Donnę Vekić w I rundzie turnieju WTA Premier w Birmingham. Do ćwierćfinału awansowała Jelena Ostapenko, która wyeliminowała Johannę Kontę. W starciu sióstr Pliskovych lepsza okazała się Kristyna.

Ashleigh Barty Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
W środę Ashleigh Barty (WTA 2) rozpoczęła część sezonu na trawie. Mistrzyni Rolanda Garrosa zmierzyła się z Donną Vekić (WTA 22) i wygrała to spotkanie 6:3, 6:4. W ciągu 71 minut Australijka zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Naliczono jej 21 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Chorwatka miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. W II rundzie Barty spotka się z Jennifer Brady (WTA 66), która pokonała 6:3, 6:3 Łesię Curenko (WTA 32). Amerykanka zaserwowała siedem asów i zamieniła na przełamanie sześć z ośmiu okazji.

Rozegrano też dwa inne mecze I rundy, które we wtorek nie odbyły się z powodu deszczu. Venus Williams (WTA 55) w 81 minut pokonała 6:3, 6:4 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 36). Amerykanka zamieniła na przełamanie cztery z sześciu szans. Kolejną jej rywalką będzie Qiang Wang (WTA 15), która wygrała 6:3, 6:2 z Lauren Davis (WTA 99). W trwającym 88 minut spotkaniu Chinka odparła cztery z pięciu break pointów.

W ćwierćfinale jest Jelena Ostapenko (WTA 37), która pokonała 6:3, 6:4 Johannę Kontę (WTA 18). W ciągu 79 minut Łotyszka popełniła osiem podwójnych błędów, ale też obroniła siedem z ośmiu break pointów. W poprzedniej rundzie mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 rozbiła Igę Świątek. Bilans jej tegorocznych spotkań to teraz 10-15. Ostapenko awansowała do pierwszego ćwierćfinału od ubiegłorocznego Wimbledonu. Konta dzięki świetnej grze na kortach ziemnych (finały w Rabacie i Rzymie, półfinał Rolanda Garrosa) wróciła do Top 20 rankingu.

Kolejną rywalką Ostapenko będzie Petra Martić (WTA 25), która wygrała 6:3, 7:6(4) z Margaritą Gasparian (WTA 62). W drugim secie Chorwatka wróciła z 2:4 i obroniła piłkę setową w 10. gemie. W trwającym godzinę i 40 minut spotkaniu ćwierćfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa zgarnęła 35 z 48 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zaliczyła trzy przełamania. Martić w tym sezonie wygrała 15 meczów na kortach ziemnych i zadebiutowała w Top 30 rankingu.

Karolina Pliskova (WTA 3) w trzecim secie z 1:4 doprowadziła do tie breaka, ale przegrała 2:6, 6:3, 6:7(7) z Kristyną Pliskovą (WTA 112). Obie tenisistki zdobyły po 94 punkty. Trzecia rakieta globu zaserwowała dziewięć asów, a jej siostra bliźniaczka miała ich 24. Niżej notowana Czeszka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama uzyskała trzy przełamania. Kristyna wyszła na prowadzenie 5-4 w bilansie meczów z Karoliną, finalistką imprezy w Birmingham z 2015 roku.

W ćwierćfinale Kristyna Pliskova zmierzy się z Barborą Strycovą (WTA 51), która pokonała 7:6(3), 6:3 Su-Wei Hsieh (WTA 28). W ciągu 91 minut miało miejsce tylko jedno przełamanie, które Czeszka uzyskała na 3:1 w drugim secie. Nie musiała bronić żadnego break pointa. Strycova w Birmingham doszła do finału w 2014 i 2016 roku.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania)