Tenis. Wimbledon 2019: Roger Federer udanie powrócił na kort numer 1. Marin Cilić i John Isner wyeliminowani

Roger Federer w trzech setach pokonał Jaya Clarke'a w II rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2019. Kolejnym rywalem Szwajcara będzie Lucas Pouille. Z turniejem pożegnali się Marin Cilić i John Isner.

Marcin Motyka
Roger Federer PAP/EPA / WILL OLIVER / Na zdjęciu: Roger Federer
Roger Federer powrócił na kort numer 1 Wimbledonu, gdzie przed 12 miesiącami doznał jednej z najboleśniejszych porażek w karierze. W ćwierćfinale zeszłorocznej edycji przegrał z Kevinem Andersonem, mimo że prowadził 2-0 w setach i miał meczbola. W czwartek jednak drugą najważniejszą arenę przy Church Road Szwajcar opuszczał jako zwycięzca. Pokonał 6:1, 7:6(3), 6:2 posiadacza dzikiej karty Jaya Clarke'a.

Mecz mógł się podobać. Obaj grali ofensywnie i w wymianach starali się posyłać kończące zagrania. W klasycznym wimbledońskim stylu często też atakowali przy siatce. W całym spotkaniu Federer wykonał 38 akcji przy siatce i zdobył 31 punktów, a Clarke "przy sieci" był 20-krotnie, wygrywając 12 takich wymian. Szwajcar zapisał także na swoim koncie dziesięć asów, cztery przełamania, 46 uderzeń wygrywających, 25 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 98 punktów, o 37 więcej od rywala. Brytyjczykowi natomiast naliczono jednego asa, 16 winnerów oraz 21 pomyłek własnych.

Dla Federera to 17. w karierze awans do III rundy Wimbledonu, czym wyrównał rekord Jimmy'ego Connorsa. Łącznie po raz 70. zameldował się w 1/16 finału turnieju wielkoszlemowego, wygrał 97. mecz w The Championships oraz 349. na poziomie Wielkiego Szlema (wszystkie te osiągnięcia są najlepsze w historii). Kolejnym przeciwnikiem Szwajcara, ośmiokrotnego triumfatora The Championships, będzie Lucas Pouille. Francuz wyeliminował rodaka, Gregoire'a Barrere'a.

Z turniejem pożegnał się zeszłoroczny półfinalista, John Isner. Amerykanin przegrał w pięciu setach z Michaiłem Kukuszkinem, a że bronił aż 720 punktów za rezultat sprzed 12 miesięcy, ta porażka będzie go kosztować wypadnięcie z czołowej "10" rankingu ATP. Kukuszkin o 1/8 finału powalczy z oznaczonym numerem 33. Janem-Lennardem Struffem.

Marin Cilić drugi rok z rzędu odpadł w II rundzie Wimbledonu, przegrywając ze specjalistą od gry na kortach ziemnych. W zeszłym sezonie Chorwat przegrał z Guido Pellą, natomiast w czwartek sensacyjnie uległ 4:6, 4:6, 4:6 Joao Sousie. Portugalczyk w 1/16 finału zmierzy się z Danielem Evansem.

Do 1/16 finału awansował także Jo-Wilfried Tsonga. Francuz pokonał 7:6(4), 6:3, 6:3 Ricardasa Berankisa, w ciągu 106 minut gry serwując 13 asów, uzyskując cztery przełamania i zagrywając 27 uderzeń kończących.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 38 mln funtów
czwartek, 4 lipca

II runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Jay Clarke (Wielka Brytania, WC) 6:1, 7:6(3), 6:2
Lucas Pouille (Francja, 27) - Gregoire Barrere (Francja, Q) 6:1, 7:6(0), 6:4
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - John Isner (USA, 9) 6:4, 6:7(3), 4:6, 6:1, 6:4
Joao Sousa (Portugalia) - Marin Cilić (Chorwacja, 13) 6:4, 6:4, 6:4
Jo-Wilfried Tsonga (Francja) - Ricardas Berankis (Litwa) 7:6(4), 6:3, 6:3