Tenis. US Open: obolały, ale zwycięski. Novak Djoković w III rundzie

Mimo problemów z ramieniem, Novak Djoković awansował do III rundy rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. W środę broniący tytułu Serb w trzech setach pokonał Juana Ignacio Londero.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Novak Djoković
Novak Djoković wykonał drugi z siedmiu potrzebnych mu kroków, by obronić tytuł w US Open. W II rundzie najwyżej rozstawiony Serb wygrał 6:4, 7:6(3), 6:1 z Juanem Ignacio Londero. Jednak w środową noc na Arthur Ashe Stadium jego największym rywalem nie był argentyński tenisista, lecz uraz lewego ramienia.

Djoković od początkowych chwil spotkania sygnalizował, że ma problemy fizyczne. Już w piątym gemie został przełamany. Błyskawicznie odrobił stratę, wyszedł na 4:3 i wówczas poprosił o interwencję medyczną. Po masażu i zażyciu środków przeciwbólowych wrócił do gry, po chwili wygrał pierwszego seta, lecz jego tenis odbiegał od standardów, do jakich przyzwyczaił w ostatnich miesiącach.

Kontuzja odbijała się na jakości serwisu Djokovicia. Pierwszym podaniem podawał z prędkością około 150 km/h, a drugim - zaledwie 120. Zupełnie nie funkcjonowała także koronna broń Serba - bekhend wzdłuż linii. Sprawiał też wrażenie przygaszonego, a na jego twarzy widoczny był grymas bólu. Nietęgie miny mieli też szkoleniowcy - Marian Vajda i Goran Ivanisević.

Mimo kłopotów fizycznych i ambitnie walczącego, czującego swoją ogromną szansę, rywala Djoković zakończył pojedynek zwycięsko. W drugim secie przegrywał 0:3 ze stratą dwóch przełamań, ale zdobył pięć gemów z rzędu i objął prowadzenie 5:3. Wprawdzie nie zakończył partii przy własnym podaniu, ale zrobił to w tie breaku. Z kolei trzecia odsłona nie miała historii. Zrezygnowany i coraz słabiej grający Londero zdobył ledwie jednego gema, i to przy serwisie belgradczyka.

Mecz trwał dwie godziny i kwadrans. W tym czasie Djoković zaserwował siedem asów, popełnił osiem podwójnych błędów, pięciokrotnie został przełamany, wykorzystał dziewięć z 18 break pointów oraz zapisano mu po 35 zagrań kończących i pomyłek własnych. Londero z kolei naliczono sześć asów, 24 uderzenia wygrywające i 44 niewymuszone błędy.

W pomeczowym wywiadzie na korcie Djoković nie chciał mówić o kontuzji. - Będę chłodził ramię przez 48 godzin, jakie mam do następnego meczu - powiedział dla ESPN lider rankingu ATP, który w III rundzie zmierzy się z lepszym z pary Denis Kudla - Dusan Lajović.

Na Louis Armstrong Stadium w drugim środowym meczu sesji nocnej niemiłą niespodziankę amerykańskim kibicom sprawił Reilly Opelka. Reprezentant gospodarzy przegrał 4:6, 4:6, 6:7(2) z kwalifikantem Dominikiem Koepferem. Dla 25-letniego Niemca to pierwszy w karierze awans do 1/16 finału imprezy Wielkiego Szlema.