Tenis. US Open: Elina Switolina zatrzymała Madison Keys. Pierwszy ćwierćfinał Ukrainki w Nowym Jorku

Elina Switolina pokonała Madison Keys i po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open. Ukrainka przerwała serię Amerykanki dziewięciu z rzędu wygranych meczów.

Elina Switolina Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Elina Switolina
Elina Switolina (WTA 5) i Madison Keys (WTA 9) po raz trzeci spotkały się w IV rundzie wielkoszlemowego turnieju. W US Open 2017 lepsza była Amerykanka, która następnie dotarła do finału. W Australian Open 2019 z wygranej cieszyła się Ukrainka. Do rozstrzygnięcia tych spotkań potrzebne były trzy sety. Tym razem w Nowym Jorku zwyciężyła Switolina 7:5, 6:4.

Ukrainka w obu setach uzyskała po jednym przełamaniu, odpowiednio na 6:5 i 2:1. W ciągu 75 minut Keys zaserwowała siedem asów, ale nie miała ani jednego break pointa. Naliczono jej 32 kończące uderzenia i 40 niewymuszonych błędów. Switolina miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek. Zdobyła 36 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Dla Keys był to ósmy występ w US Open. Oprócz 2017 roku, gdy dopiero w finale uległa Sloane Stephens, co najmniej do ćwierćfinału doszła jeszcze raz (półfinał 2018). Switolina może się teraz pochwalić osiągnięciem fazy 1/4 finału we wszystkich wielkoszlemowych turniejach. Kolejną rywalką Ukrainki będzie Johanna Konta, z którą ma bilans meczów 4-0. Będzie to dla niej szansa na drugi półfinał imprezy tej rangi, po tegorocznym Wimbledonie.

Keys miała serię dziewięciu z rzędu wygranych meczów. W Cincinnati zdobyła tytuł i wróciła do Top 10 rankingu. W Nowym Jorku trzy rywalki odprawiła bez straty seta. Dla Amerykanki był to 29. wielkoszlemowy występ. Co najmniej do ćwierćfinału doszła siedem razy. W tym roku tę fazę osiągnęła tylko w Rolandzie Garrosie.

Switolina w ubiegłym sezonie wywalczyła cztery tytuły, w tym największy w dotychczasowej karierze w Mistrzostwach WTA w Singapurze. W tym roku nie wystąpiła jeszcze w żadnym finale, ale gra bardzo równo w wielkoszlemowych turniejach. Tylko z Rolanda Garrosa odpadła przed ćwierćfinałem (III runda).