WTA Elite Trophy: Kiki Bertens lepsza od Donny Vekić. Porażka Madison Keys z Saisai Zheng

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jon Bromley/Action Plus / Na zdjęciu: Kiki Bertens
Getty Images / Jon Bromley/Action Plus / Na zdjęciu: Kiki Bertens

Holenderka Kiki Bertens pokonała Chorwatkę Donnę Vekić pierwszego dnia turnieju WTA Elite Trophy w Zhuhai. Amerykanka Madison Keys przegrała z Chinką Saisai Zheng.

We wtorek zainaugurowana została piąta edycja turnieju WTA Elite Trophy. Po raz pierwszy odbywa się przed Mistrzostwami WTA, które rozpoczną się w niedzielę 27 października w Shenzhen. W Zhuhai powinno rywalizować 11 najwyżej notowanych tenisistek, które nie zdobyły kwalifikacji do Turnieju Mistrzyń. Jednak kilka z nich wycofało się, w tym Brytyjka Johanna Konta, Niemka Andżelika Kerber, Czeszka Marketa Vondrousova i Amerykanka Serena Williams.

Kiki Bertens (WTA 10) pokonała 7:6(5), 6:2 Donnę Vekić (WTA 20). W pierwszym secie Holenderka wróciła ze stanu 1:3. W trwającym godzinę i 59 minut meczu zdobyła 28 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu szans. Bertens wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie spotkań z Chorwatką.

Madison Keys (WTA 13) przegrała 4:6, 2:6 z występującą z dziką kartą Saisai Zheng (WTA 40). W ciągu 91 minut Chinka zgarnęła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z 14 break pointów. Tenisistki te spotkały się po raz drugi. W 2015 roku również w Zhuhai w fazie grupowej lepsza była Amerykanka.

Aryna Sabalenka (WTA 14) wygrała 6:3, 6:4 z Marią Sakkari (WTA 22). Białorusinka obroniła pięć break pointów i uzyskała dwa przełamania. Zdobyła 24 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Było to ich drugie spotkanie. Latem tego roku w Cincinnati ze zwycięstwa cieszyła się Greczynka.

We wtorek odbył się również jeden mecz deblowy. Xinyu Jiang i Qianhui Tang pokonały 6:2, 4:6, 10-7 Gruzinkę Oksanę Kałasznikową i Amerykankę Sofię Kenin. W ciągu 77 minut Chinki trzy razy zostały przełamane, a same wykorzystały cztery z 14 break pointów. W grze podwójnej bierze udział Alicja Rosolska, której partnerką jest Chorwatka Darija Jurak.

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai, Zhuhai (Chiny) Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 2,419 mln dolarów wtorek, 22 października

Grupa Bugenwillowa:

Xinyu Jiang (Chiny, 5/WC) / Qianhui Tang (Chiny, 5/WC) - Oksana Kałasznikowa (Gruzja, 4) / Sofia Kenin (USA, 4) 6:2, 4:6, 10-7

Czy Kiki Bertens wygra turniej WTA Elite Trophy w Zhuhai?