ATP Paryż: Jo-Wilfried Tsonga po 2,5 roku wygrał mecz w turnieju Masters 1000. Adrian Mannarino rywalem Rafaela Nadala

Jo-Wilfried Tsonga w trzech setach pokonał Andrieja Rublowa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. Do 1/16 finału awansowali także inni Francuzi - Adrian Mannarino i Benoit Paire.

Marcin Motyka
Jo-Wilfried Tsonga PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Jo-Wilfried Tsonga
Na triumf swojego reprezentanta w turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu miejscowi kibice czekają od 2008 roku. Wówczas najlepszy w hali Bercy okazał się Jo-Wilfried Tsonga. W poniedziałek tenisista z Le Mans rozpoczął zmagania w tegorocznej edycji Rolex Paris Masters. W I rundzie zmierzył się z Andriejem Rublowem i po bardzo trudnym pojedynku dał powody do zadowolenia francuskim fanom. Tsonga był o dwie piłki od porażki, przegrywał 4:6, 4:5 i 30-30, ale odwrócił losy spotkania i ostatecznie zwyciężył 4:6, 7:5, 6:4.

Tsonga w ciągu dwóch godzin i 22 minut gry zaserwował 20 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów, posłał 47 zagrań kończących i popełnił 32 niewymuszone błędów. W II rundzie Francuz, posiadacz dzikiej karty, zmierzy się z walczącym o kwalifikację do Finałów ATP Tour Matteo Berrettinim, turniejową "dziesiątką".

- Cieszę się, że wygrałem - mówił, cytowany przez portal atptour.com, Tsonga, dla którego to pierwszy wygrany mecz w turnieju rangi Masters 1000 od maja 2017 roku, gdy w Madrycie ograł Andrieja Kuzniecowa. - Od drugiego seta prezentowałem się lepiej. Zacząłem grać bliżej linii i byłem bardziej agresywny - dodał.

Poniedziałkowa sesja wieczorna była udana dla francuskich tenisistów. Przed Tsongą awans do 1/16 finału wywalczył Benoit Paire. 30-latek z Awinionu pokonał 7:5, 6:4 Damira Dzumhura, "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji. Kolejnym rywalem Paire'a, który w 86 minut rywalizacji zagrał aż 39 uderzeń wygrywających oraz popełnił 38 pomyłek własnych, będzie rodak oznaczony numerem 13. Gael Monfils.

Z kolei w ostatnim meczu dnia Adrian Mannarino uporał się z kwalifikantem Casperem Ruudem. Francuz w II rundzie zmierzy się z rozstawionym z numerem drugim Rafaelem Nadalem, z którym grał dotychczas raz, przed trzema laty w Pekinie, i poniósł porażkę.