ATP Cup: Novak Djoković wprowadził Serbię do ćwierćfinału. Rafael Nadal i Roberto Bautista rozbili Urugwaj

Serbia z Novakiem Djokoviciem pokonała Francję i awansowała do ćwierćfinału ATP Cup. Rafael Nadal i Roberto Bautista poprowadzili Hiszpanię do łatwego zwycięstwa nad Urugwajem.

Novak Djoković PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Novak Djoković
Serbia w grze podwójnej rozstrzygnęła na swoją korzyść mecz z Francją w fazie grupowej ATP Cup. Ekipa Djokovicia zapewniła sobie awans do ćwierćfinału. Bautista i Nadal stracili tylko po trzy gemy i dali Hiszpanii zwycięstwo nad Urugwajem. W fazie pucharowej pierwszej edycji imprezy znajdą się zwycięzcy sześciu grup i dwie drużyny z najlepszym bilansem z drugich miejsc.

Dwa punkty Novaka Djokovicia i awans Serbii

Na otwarcie meczu w Brisbane Benoit Paire (ATP 24) zwyciężył 6:2, 6:7(6), 6:4 Dusana Lajovicia (ATP 34). Francuz mógł wygrać w dwóch setach, bo prowadził 6:2, 5:3 i później miał dwie piłki meczowe w tie breaku. W trzeciej partii uzyskał jedno przełamanie, na 6:4. W ciągu dwóch godzin i pięciu minut Paire zaserwował 10 asów i zdobył 41 z 49 punktów przy swoim pierwszym podaniu. - Nie jest ławo, gdy masz dużo szans i serwujesz po wygraną, kiedy prowadzisz 6-4 w tie breaku. Moja drużyna wspierała mnie, powiedzieli mi, abym pozostał skoncentrowany na spotkaniu. Grałem dobrze, więc stwierdzili, abym to kontynuował i zobaczymy, co się wydarzy - cytuje Paire'a portal atptour.com.

Następnie Novak Djoković (ATP 2) pokonał 6:3, 6:2 Gaela Monfilsa (ATP 9) i podwyższył na 16-0 bilans spotkań z Francuzem. W ciągu 91 minut Serb obronił dziewięć break pointów, a sam zamienił na przełamanie wszystkie trzy okazje. - Nie potrafiłem wykorzystać moich szans. Novak był bardzo skuteczny przy break pointach i w najważniejszych punktach. A ja zmagałem się ze sobą w kluczowych momentach - skomentował Monfils.

W decydującym deblu Djoković i Viktor Troicki wygrali 6:3, 6:7(5), 10-3 z Nicolasem Mahutem i Edouardem Rogerem-Vasselinem. Francuzi podnieśli się po przegraniu pierwszego seta i doprowadzili do super tie breaka. W nim prowadzili 3-1, ale natchnieni Serbowie zdobyli dziewięć punktów z rzędu. Djoković momentami bardzo impulsywnie reagował na wydarzenia na korcie. - Pokazuję swoje emocje, bo bardzo mi zależy na grze dla Serbii, ale też na byciu w drużynie razem z chłopakami. To jedni z najlepszych przyjaciół w moim życiu, dorastałem razem z Viktorem. W czasach juniorskich rozegraliśmy wspólnie wiele deblowych spotkań - mówił Djoković.

Serbia wygrała Grupę A i jako druga drużyna zapewniła sobie awans do ćwierćfinału, po Australii. - Czuliśmy się, jak byśmy grali nie tylko w domu, ale nawet lepiej. Kibice są naprawdę fantastyczni, traktują nas niewiarygodnie. Granie przed nimi było wspaniałym doświadczeniem - skomentował Troicki.

Rafael Nadal i Roberto Bautista rozgromili Urugwaj

W Perth Hiszpania nie dała żadnych szans Urugwajowi. Roberto Bautista (ATP 10) uzyskał sześć przełamań i w 57 minut pokonał 6:1, 6:2 Franco Roncadelliego. - To był dobry mecz. Nie jest łatwo grać przeciwko tenisiście, którego nigdy nie widziałeś. To kolejne dobre zwycięstwo, dobrze jest rozpocząć sezon mając pewność rozegrania kilku spotkań - powiedział Bautista.

Rafael Nadal (ATP 1) również stracił trzy gemy. Rozbił 6:2, 6:1 Pablo Cuevasa (ATP 45). W ciągu 73 minut lider rankingu zaserwował sześć asów, o dwa mniej niż jego rywal. Tenisista z Majorki wykorzystał cztery z ośmiu break pointów. - To było pozytywne zwycięstwo. Grałem bardzo solidnie. Mój serwis dział lepiej niż pierwszego dnia. Myślę, że bardzo dobrze returnowałem. Zagrałem kilka świetnych wymian, skuteczniej zmieniając kierunki za pomocą forhendu po linii - ocenił Nadal.

W deblu Pablo Carreno i Feliciano Lopez pokonali 6:1, 3:6, 10-3 Ariela Behara i Juana Martina Fumeauxa i ustalili wynik meczu na 3-0. W środę Hiszpanię czeka starcie z Japonią. - Będzie trudno. Odnieśli dwa zwycięstwa i mają komfortowe wyniki, więc to będzie duże wyzwanie. Mam nadzieję, że będę gotowy do gry na poziomie, którego potrzebuję, aby odnieść sukces - powiedział Nadal.

Serbia - Francja 2:1, Pat Rafter Arena, Brisbane (Australia), kort twardy
Puchar ATP, Grupa A
poniedziałek, 6 stycznia

Gra 1.: Dusan Lajović - Benoit Paire 2:6, 7:6(6), 4:6
Gra 2.: Novak Djoković - Gael Monfils 6:3, 6:2
Gra 3.: Novak Djoković / Viktor Troicki - Nicolas Mahut / Edouard Roger-Vasselin 6:3, 6:7(5), 10-3

Hiszpania - Urugwaj 3:0, Perth Arena, Perth (Australia), kort twardy
Puchar ATP, Grupa B

Gra 1.: Roberto Bautista - Franco Roncadelli 6:1, 6:2
Gra 2.: Rafael Nadal - Pablo Cuevas 6:2, 6:1
Gra 3.: Pablo Carreno / Feliciano Lopez - Ariel Behar / Juan Martin Fumeaux 6:1, 3:6, 10-3

Czy Hiszpania pokona Japonię w ATP Cup 2020?