Tenis. Australian Open. Roger Federer ukarany finansowo za przeklinanie

Roger Federer został ukarany grzywną w wysokości 3000 dolarów za przeklinanie podczas wtorkowego meczu z Tennysem Sandgrenem w ramach ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open 2020.

Rafał Smoliński
Roger Federer PAP/EPA / FRANCIS MALASIG / Na zdjęciu: Roger Federer
Do zdarzenia doszło w trzecim secie. Prowadząca mecz serbska arbiter Marijana Veljović została poinformowana, że Roger Federer użył na korcie niecenzuralnych słów. Szwajcar nie był wówczas zadowolony z przebiegu pojedynku i z tego powodu klął sobie pod nosem, co jednak usłyszała sędzia liniowa.

20-krotny mistrz wielkoszlemowy był zaskoczony, że jego słowa zostały zrozumiane. - Nie wiedziałem, że ona włada językiem mieszanym. Następnym razem będę musiał sprawdzić, jakie języki znają sędziowie liniowi - powiedział na pomeczowej konferencji.

Federer otrzymał wówczas na korcie ostrzeżenie, a po zakończeniu spotkania organizatorzy ukarali go grzywną w wysokości 3 tys. dolarów. Szwajcar nie mógł się pogodzić z decyzją, bo rzadkością jest widzieć go przeklinającego. W Wielkim Szlemie taka sytuacja zdarzyła się dopiero po raz drugi. W 2009 roku tenisista z Bazylei został ukarany finansowo za niewłaściwe zachowanie w przegranym finale US Open z Juanem Martinem del Potro.

Federer pokonał ostatecznie Tennysa Sandgrena w pięciu setach 6:3, 2:6, 2:6, 7:6(8), 6:3 i awansował do półfinału, w którym jego przeciwnikiem będzie w czwartek broniący tytułu Serb Novak Djoković.