Tenis. Australian Open. Weronika Baszak w finale singla juniorek. Mikołaj Lorens bez tytułu w deblu

Weronika Baszak powalczy w sobotę o tytuł w juniorskiej edycji wielkoszlemowego Australian Open 2020. W finale debla chłopców bliscy zdobycia trofeum byli Mikołaj Lorens i Łotysz Karlis Ozolins.
Rafał Smoliński
Weronika Baszak Instagram / werkaa_tennis_ / Na zdjęciu: Weronika Baszak

Piątkowy finał singla z udziałem 17-letniej Polki był bardzo emocjonujący. Przeciwniczką Weroniki Baszak była Niemka Alexandra Vecić. Nasza tenisistka wygrała wyrównaną premierową odsłonę, uzyskując breaka w 12. gemie. W drugiej partii rywalka postarała się o dwa przełamania, a w przerwie między setami Baszak skorzystała z przerwy medycznej.

Mimo problemów z lewym udem pokazała niezwykłą wolę walki i nie poddała się. W decydującej części pojedynku okazała się lepsza o dwa breaki i wygrała ostatecznie 7:5, 2:6, 6:2. Niezwykle interesujący i ważny okazał się piąty gem, w którym panie rozegrały aż 42 punkty!

Rywalką Polki w sobotnim finale na Rod Laver Arena będzie rewelacyjna 14-letnia reprezentantka Andory - Victoria Jimenez Kasintseva. Baszak ma szansę powtórzyć sukces Magdaleny Grzybowskiej, która wygrała juniorski Australian Open w 1996 roku. Ostatnią polską juniorską mistrzynią wielkoszlemową była w 2018 roku Iga Świątek, triumfatorka Wimbledonu.

Baszak może zostać szóstą Polką z juniorskim wielkoszlemowym tytułem w singlu. Wcześniej dokonały tego: Aleksandra Olsza (Wimbledon 1995), Magdalena Grzybowska (Australian Open 1996), Agnieszka Radwańska (Wimbledon 2005 i Roland Garros 2006), Urszula Radwańska (Wimbledon 2007) i Iga Świątek (Wimbledon 2018).

Wielkiej szansy na wygranie turnieju debla nie wykorzystali Mikołaj Lorens i Karlis Ozolins. Polsko-łotewski duet wygrał co prawda po tie breaku bardzo wyrównanego pierwszego seta meczu z oznaczoną piątym numerem rumuńsko-szwajcarską parą Nicholas David Ionel i Leandro Riedi, ale nie poszedł za ciosem.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się sytuacja z dziewiątego gema drugiej partii, gdy nasz tenisista i jego partner zmarnowali cztery break pointy. Potem rywale przełamali w 12. gemie i doprowadzili do super tie breaka, w którym stracili zaledwie cztery punkty. Tym samym to Ionel i Riedi zwyciężyli ostatecznie 6:7(8), 7:5, 10-4.

Po tytuł w deblu dziewcząt sięgnęły w piątek Alexandra Eala i Priska Madelyn Nugroho. Rozstawiona z czwartym numerem filipińsko-indonezyjska para rozgromiła słoweńsko-brytyjski duet Ziva Falkner i Matilda Mutavdzić 6:1, 6:2.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy
piątek, 31 stycznia

półfinał gry pojedynczej juniorek:

Weronika Baszak (Polska) - Alexandra Vecić (Niemcy) 7:5, 2:6, 6:2

finał gry podwójnej juniorów:

Nicholas David Ionel (Rumunia, 5) / Leandro Riedi (Szwajcaria, 5) - Mikołaj Lorens (Polska, 6) / Karlis Ozolins (Łotwa, 6) 6:7(8), 7:5, 10-4

finał gry podwójnej juniorek:

Alexandra Eala (Filipiny, 4) / Priska Madelyn Nugroho (Indonezja, 4) - Ziva Falkner (Słowenia) / Matilda Mutavdzić (Wielka Brytania) 6:1, 6:2

Australian Open: Ashleigh Barty nie powalczy o tytuł!
Australian Open: Garbine Muguruza zatrzymała Simonę Halep!

Czy Weronika Baszak wygra turniej juniorek?