Tenis. ATP Cordoba: Cristian Garin odwrócił losy finału z Diego Schwartzmanem. Trzeci tytuł Chilijczyka

Cristian Garin został zwycięzcą zawodów ATP Tour 250 na kortach ziemnych w argentyńskiej Cordobie. W niedzielnym finale Chilijczyk odrobił stratę seta i pokonał faworyzowanego Diego Schwartzmana.

Rafał Smoliński
Cristian Garin, mistrz Cordoba Open 2020 PAP/EPA / NICO AGUILERA / Na zdjęciu: Cristian Garin, mistrz Cordoba Open 2020
Było to szóste spotkanie obu tenisistów na zawodowych kortach i czwarte w głównym cyklu. Wynik ich rywalizacji jest teraz remisowy, choć po pierwszym secie zanosiło się na pewny triumf Diego Schwartzmana. Cristian Garin nie radził sobie zza linii końcowej i trzykrotnie stracił serwis.

Ale Chilijczyk poprawił się w drugiej odsłonie. Nie popełniał już większej liczby niewymuszonych błędów, co od razu przełożyło się na wynik. 23-latek z Santiago wyszedł na 5:2. Schwartzman odrobił co prawda stratę breaka, ale w 10. gemie znów dał się przełamać i było po 1 w setach.

W trzeciej partii Garin nie dał już Argentyńczykowi żadnych szans, zdobywając sześć kolejnych gemów. Po 124 minutach to on zwyciężył ostatecznie 2:6, 6:4, 6:0. To jego trzeci tytuł na mączce w ciągu 12 miesięcy, bowiem wiosną 2019 roku triumfował w Houston (kwiecień) i Monachium (maj). Dzięki temu awansuje w poniedziałek na najwyższą w karierze 26. pozycję. Garin jest również trzecim Chilijczykiem, który wygrał turniej zaliczany do Golden Swingu. Wcześniej na latynoskiej mączce dokonali tego jego wielcy rodacy, Nicolas Massu i Fernando Gonzalez.

Argentyńczycy nie cieszyli się również z tytułu w deblu. Rozstawieni z "czwórką" Leonardo Mayer i Andres Molteni przegrali z oznaczoną trzecim numerem parą Marcelo Demoliner i Matwe Middelkoop 3:6, 6:7(4). Brazylijczyk sięgnął po trzecie mistrzostwo w tourze, natomiast Holender po dziewiąte. Demoliner i Middelkoop wygrali w zeszłym roku wspólnie halowy turniej ATP Tour 250 w Moskwie.

Cordoba Open, Cordoba (Argentyna)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 546,3 tys. dolarów
niedziela, 9 lutego

finał gry pojedynczej:

Cristian Garin (Chile, 3/WC) - Diego Schwartzman (Argentyna, 1) 2:6, 6:4, 6:0

finał gry podwójnej:

Marcelo Demoliner (Brazylia, 3) / Matwe Middelkoop (Holandia, 3) - Leonardo Mayer (Argentyna, 4) / Andres Molteni (Argentyna, 4) 6:3, 7:6(4)

Czy Cristian Garin wygra jeszcze turniej ATP Tour w 2020 roku?