Tenis. WTA Praga: Simona Halep wyszarpała awans. Wygrane Petry Martić i Elise Mertens

Rumunka Simona Halep pokonała Słowenkę Polonę Hercog w tie breaku trzeciego seta w I rundzie turnieju WTA International w Pradze. Dalej awansowały Chorwatka Petra Martić i Belgijka Elise Mertens.

Simona Halep PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Simona Halep
W poniedziałek w Pradze przez większość dnia padał deszcz i rozegrany został tylko jeden mecz turnieju głównego. Eugenie Bouchard (WTA 330) obroniła pięć break pointów i w 75 minut pokonała 6:0, 6:3 Weronikę Kudermetową (WTA 40). Program gier na wtorek był bardzo bogaty. Tylko dwa spotkania, z zaplanowanych 15, nie zostały dokończone z powodu niekorzystnych warunków, Niemki Laury Siegemund z Egipcjanką Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (4:6, 4:0) i Czeszki Kateriny Siniakovej ze Słowenką Tamarą Zidansek (3:6, 6:3).

Awans do II rundy wyszarpała Simona Halep (WTA 2), która zwyciężyła 6:1, 1:6, 7:6(3) Polonę Hercog (WTA 46). W trzecim secie Rumunka prowadziła 5:3 i miała sześć piłek meczowych (po trzy w 10. i 12. gemie). Wygraną zapewniła sobie dopiero w tie breaku. W trwającym 2,5 godziny spotkaniu obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Halep zdobyła o cztery punkty więcej (109-105) i podwyższyła na 3-1 bilans meczów ze Słowenką.

Petra Martić (WTA 14) wygrała 7:6(2), 6:3 z Warwarą Graczewą (WTA 101). W pierwszym secie Chorwatka od 5:3 straciła trzy gemy, ale w tie breaku skruszyła opór Rosjanki. W drugiej partii ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2019 zanotowała dwa przełamania i awansowała po godzinie i 50 minutach. Elise Mertens (WTA 23) prowadziła 7:5, 3:1 z Jasmine Paolini (WTA 95), ale pięć z sześciu kolejnych gemów padło łupem Włoszki. Ostatecznie Belgijka zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:3 po dwóch godzinach i 41 minutach.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 27) przegrała 2:6, 4:6 z Łesią Curenko (WTA 139). Rosjanka nie wykorzystała prowadzenia 3:1 w drugim secie. W ciągu 75 minut popełniła osiem podwójnych błędów. W II rundzie Ukrainka spotka się z Aną Bogdan (WTA 92), która odparła pięć z sześciu break pointów i rozbiła 6:1, 6:1 Storm Sanders (WTA 275). Barbora Strycova (WTA 31) uległa 6:7(3), 1:6 Sarze Sorribes (WTA 84). W pierwszym secie Hiszpanka roztrwoniła prowadzenie 5:0 i dwie piłki setowe przy 5:4.

Arantxa Rus (WTA 70) pokonała 7:5, 6:2 Anastazję Pawluczenkową (WTA 30). W pierwszym secie Rosjanka z 1:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek setowych, ale straciła osiem z 10 kolejnych gemów. W II rundzie Holenderka będzie rywalką Magdaleny Fręch.

Irina-Camelia Begu (WTA 82) wykorzystała sześć z ośmiu break pointów i wygrała 6:2, 6:2 z Anastasiją Sevastovą (WTA 43). Rumunka zdobyła 53 z 86 rozegranych punktów (62 proc.) i wyrównała na 3-3 bilans spotkań z Łotyszką. Następną jej przeciwniczką będzie Leonie Küng (WTA 157), która wróciła z 1:3 w pierwszym secie i zwyciężyła 6:4, 6:3 Alionę Bolsovą (WTA 102).

Barbora Krejcikova (WTA 118) prowadziła 5:1 w pierwszym secie meczu z Patricią Marią Tig (WTA 86). W siódmym gemie Czeszka zmarnowała cztery piłki setowe, by ostatecznie wygrać 6:4, 6:3. W II rundzie zmierzy się z Halep. Kristyna Pliskova (WTA 69) roztrwoniła dwa meczbole przy stanie 6:2, 5:3 spotkania z 15-letnią Lindą Fruhvirtovą (WTA 820). Opanowała sytuację i zwyciężyła 6:2, 7:5. Kolejną jej rywalką będzie Martić. Camila Giorgi (WTA 71) odrodziła się ze stanu 0:3 w trzeciej partii i pokonała 4:6, 6:2, 7:6(4) Martę Kostiuk (WTA 140).